Nová komunikace se brzy otevře nejen kamionům

30. 5. 2022 · 2 minuty čtení · 9 fotografí · 1 video
Téma Z města

V pátek 27. května byla položena poslední asfaltová vrstva na zbrusu novou komunikaci, která se v polovině června otevře především kamionů a nákladním vozidlům mířícím do průmyslové zóny na konci ulice Žižkova.


Na podzim loňského roku začala v Hustopečích výstavba nové komunikace, která propojí kruhový objezd na konci města směrem na Velké Němčice s průmyslovým areálem na konci ulice Žižkova. Cílem stavební akce je odklonění nákladní dopravy, která doposud projížděla ulicemi Hybešova a Žižkova. „To byl vlastně jeden z hlavních důvodů, proč se to celé navrhovalo. Komunikace v ulicích Hybešova, Okružní a Žižkova nejsou dost široké, aby tudy mohla v takovém rozsahu projíždět nákladní vozidla. Doprava tam byla stále obtížnější, takže je nejvyšší čas pro tento v podstatě obchvat,“ slibuje si od nové komunikace investiční technik Radek Krušina.

Nová komunikace bude široká 7,5 metru, aby se nákladní vozidla mohla pohodlně míjet. Zajištěno bylo i podloží. „Bylo potřeba pohlídat nosnost jednak celého podloží a pak i samotných vrstev, které jsou v mnoha místech široké i metr, aby to splňovalo potřebné zadání. Samozřejmě je komunikace určena nejen kamionům, ale jakýmkoliv vozidlům,“ vysvětluje Krušina.

Drtivá většina komunikace vznikala na poli. Zasáhla ale do parkoviště v blízkosti výrobních hal. Bylo proto potřeba vybudovat přes 35 parkovacích stání podél nové vozovky. 

Navzdory všeobecnému zdražování se výstavba, k radosti města, realizuje za domluvenou cenu, tedy 12 milionů korun. „Zastupitelstvo města velice šťastně schválilo uvolnění financí v minulém roce, kdy ještě nebyla inflace tak vysoká. Firma IMOS se vysoutěžila za ceny, které byly ještě nižší, než projekční, takže pro město investice dopadne velice dobře,“ usmívá se Krušina.

Město Hustopeče využilo stavební činnosti a souběžně s výstavbou komunikace začalo i s budováním veřejného osvětlení, které bude novou komunikaci lemovat. Protože za městem roste nové obchodní a nákupní centrum, počítá se s výstavbou chodníků a napojení na zdejší cyklostezku. To už je ale v nákladech soukromého investora. Nová komunikace by měla být zkolaudována do dvou měsíců, ale první vozidla na ni budou moci vyjet už v průběhu června, po vyřízení předběžného užívání. -nov-

odebírejte přes RSS