Nová výstava v muzeu? S jídlem o jídle, s přáteli o přátelství

8. 7. 2024 · 2 minuty čtení · 7 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Taky si užíváte chvíle, kdy se sejdete s přáteli u jednoho stolu? Ředitelka Vídeňského centra pro klasickou fotografii – Natascha Auenhammer – rozhodně, a právě tak vznikla výstava nesoucí název „Stolování s přáteli“, která od poslední červnové neděle zdobí městskou galerii a spojuje díla několika umělců. 


 „Byla jsem pozvána, abych zde uspořádala výstavu pouze se svými fotografiemi, ale to jsem nechtěla, protože vždycky preferuji pracovat s ostatními umělci. Obvykle není snadné přivést na mé výstavy umělce, kteří nejsou fotografy. Tohle byla skvělá příležitost, a tak jsem si řekla, co kdybych pozvala nějaké známé a přátele. Pak přišel nápad na téma společného jídla a stravování s přáteli, což je sociálně velmi důležitá věc. Italové o tom často mluví, ale je to důležité i pro nás – je příjemné sedět spolu, jíst spolu a samozřejmě i spolu mluvit. A tohle všechno můžete zobrazit různými uměleckými způsoby,“ uvádí svou výstavu rakouská umělkyně Natascha Auenhammer. 

Fotografie nebyla vášní Nataschi Auenhammer odjakživa – dříve se pohybovala ve sféře práva, které však má, dle jejích slov, k fotografii poměrně blízko. „Ve skutečnosti jsem nikdy nepracovala jako právnička. Studovala jsem právo, ale nakonec jsem to nedokončila. Změnit směr byla nakonec velmi dobrá myšlenka, i když i jako právnička potřebujete hodně fantazie. Vždycky mě bavilo hrát si se slovy jako právnička, ale svět obrazů je pro mě o něco víc. Promlouvat skrze obrazy je snazší a funguje to i mezinárodně. Takže pro mě to bylo velmi dobré rozhodnutí, protože je to také kreativní, i když jako právnička musíte být kreativní jiným způsobem,“ přemýšlí Auenhammer. 

Zebra centrum pro klasickou fotografii, které najdete ve Vídni, založila Natascha Auenhammer už v roce 2000 jako fotolaboratoř pro analogovou fotografii. Z fotolaboratoře se však záhy stala i galerie, protože možností, jak ukázat ostatním krásné a povedené fotky, nebylo mnoho. Už patnáct let tak ukazuje nejen své výtvory, ale také díla ostatních umělců, podobně jako teď v Hustopečích. „Mám velké štěstí, že tady můžu být, protože je to nádherná galerie a jsou tu perfektní prostory. Myslela jsem si, že pověsit tady obrázky bude trochu složitější vzhledem té nádherné architektuře, ale naopak – bylo to velmi snadné a je to dokonale připravené, což je úžasné. Ve skutečnosti jsem byla pozvána Silvií Konrad, která tu má taky nějaké obrazy. Myslím, že zde v minulosti pořádala mnoho výstav, před několika lety, kdy sem zvala umělce z Vídně a Rakouska a dělali jakési střídavé výstavy,“ popisuje svou cestu z Vídně do Hustopečí Auenhammer.

Autorka vnímá jídlo jako součást života, jako produkt spojující lidi dohromady. Na výstavě „Stolování s přáteli“ není jídlo a jeho kultura zobrazena pouze na fotografiích, ale také prostřednictvím keramiky, olejomaleb a akvarelů. Díky tomu, že zde vystavuje několik autorů, nabízí výstava rozmanité výrazy umění. Každé dílo přináší svůj jedinečný pohled na téma jídla a společného stolování, což činí tuto výstavu bohatou a pestrou. V městské galerii ji můžete zhlédnout do 29. září. -slam-

odebírejte přes RSS