Nové omítky vrací domu U Synků renesanční podobu

20. 8. 2018 · 1 minuta čtení · 1 fotografie · 1 video

V dvorním traktu domu U Synků se od začátku srpna dělají nové omítky. Po dokončení prací se dům vrátí do své pozdně renesanční podoby. Při rekonstrukci v 90. letech minulého století zůstala část stěn obnažena a v roce 2008 se z důvodu sanačních opatření odstranily omítky do výše přes metr, aby zdivo zasažené vlhkostí mohlo odvětrávat a vysychat. „Míváme tu odborníky na sanaci a v zadní části traktu jsme zjistili, že cihly začaly erodovat. Není tady hydroizolace, a protože tady byly stáje, tak vystupují na povrch soli a dusičnany. Proto je z hlediska ochrany zdiva lepší, když je nahozeno,“ vysvětlila vedoucí muzea Soňa Nezhodová.

 


Dům U Synků je památkově chráněná stavba, která nemůže mít hydroizolaci. Samotná oprava musí být prováděna speciálními materiály a technikami, které navrhnou odborníci z památkové péče. „Zvoleným materiálem je vápenná malta, která tam, kde došlo ke kavernám, byla vyplněna úlomky cihel, aby byla stěna rovná. Na ni přijde vápenný nátěr. Všechno musí probíhat ručně, aby byla na stěnách přirozená nerovnost,“ popsala Nezhodová.
Město Hustopeče podalo v únoru úspěšnou žádost o dotaci z ministerstvu kultury v rámci titulu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. „Získali jsme dotaci ve výši 70 tisíc korun a celkové realizační náklady jsou ve výši 125 tisíc korun,“ doplnila projektová manažerka Eva Bohutínská.
Dílčích oprav se dočká i fasáda v prvním patře a v přední části domu U Synků. 35869

-ves-
 

 

odebírejte přes RSS