Novinky v Nádražní: chodníky bez bariér, škola bez lešení

22. 9. 2016 · 2 minuty čtení · 4 fotografie
Téma Z města

 V ulici Nádražní se pilně pracuje – na nových bezbariérových chodnících. Ale pokud tudy půjdete, nedívejte se jen pod nohy a zvedněte oči i k základní škole Nádražní. Konečně ji neobkličuje lešení a chlubí se novou fasádou i předokenními roletami.

Příjemnější pohyb hendikepovaným, seniorům, ale třeba i maminkám s kočárky zajistí v Nádražní ulici další část trasy bez bariér. Nové chodníky tam dělníci začali budovat na začátku září a do konce roku by mělo být hotovo.

„Část bezbariérové trasy, kterou budujeme v tomhle roce, začíná u základní školy Nádražní. Končila tam nová dlažba, která se dělala už před lety u obchodního domu. Bezbariérová trasa povede až k zástavbě před parkem na Svatopluka Čecha,“ popsal investiční technik města Hustopeče Radek Krušina.

Chodník se předláždí, bude na něm vodící linie pro nevidomé a normám podléhají například i spády u vjezdu do domů.

„Nově vybudovaný bude také přechod pro chodce směrem od Kapitána Jaroše k ulici Pitnerova. Bude i osvětlený. A za přechodem by na rozšířené státní silnici mělo vzniknout parkoviště,“ dodal Krušina.

Bezbariérová trasa v ulici Nádražní bude stát necelé dva miliony korun. Zhruba půlku zaplatí dotace. O finanční podporu další části chodníků bez bariér se bude žádat v lednu.

„Jsou vytipované další úseky, na které by město mohlo v budoucnu zažádat o dotace. V příštím roce už by to mohla být místa kolem místních komunikací. Chtěli bychom v lednu příštího roku požádat o dotaci na chodníky, které by byly bezbariérově upravené od parku na Svatopluka Čecha, přes Tábory, po Žižkové ulici a Hybešové až ke kruhovému objezdu k poliklinice,“ informoval investiční technik.

Nádražka se chlubí moderním vzhledem

Kromě chodníků je však na Nádražní ulici ještě jedna novinka. Konečně zmizelo lešení z tamní základní školy. Oprava fasády je hotová. Čeká se však ještě na nová vrata, která by měla být namontována v příštím týdnu.

„Opravu zdrželo několik věcí. Jiřičky se rozhodly hnízdit potřetí a muselo se čekat až dohnízdí. A zpozdila se i montáž žaluzií. Kvůli ní muselo stát lešení tak dlouho,“ vysvětlil zástupce ředitelky ZŠ Nádražní Václav Schejbal.

Na předokenní rolety se ale podle něj počkat vyplatilo. Osvědčily se hned první den po namontování. Začátek září byl ještě teplý a díky žaluziím bylo i přesto ve třídách příjemné klima. A co na novou podobu školy říká veřejnost? „Klasicky se to jedněm líbí a jedněm se to nelíbí. Ale kladných ohlasů je víc,“ usmíval se zástupce ředitelky.

(Text a foto: Jana Rozková)

odebírejte přes RSS