Novoroční předsevzetí? Zkuste dobrovolnictví v nemocnici...

14. 12. 2019 · 2 minuty čtení · 12 fotografí · 1 video

Na ošetřovatelském oddělení Nemocnice Hustopeče pečují o necelou stovku pacientů. Více než polovina z nich se letos ani o vánočních svátcích nedostane domů a místní personál proto vybízí k dobrovolnickým návštěvám a programům, které by pacienty potěšily. A to nejen o Vánocích...   


"Obávám se, že každým rokem stoupá počet pacientů, kteří jsou z různých důvodů nuceni zůstat v nemocnici. Zatímco před více než dvaceti lety, kdy jsme s ošetřovatelskou péčí v Hustopečích začínali byl ten počet okolo pětadvaceti pacientů, tak v loňském roce už jich bylo přes padesát a vypadá to, že letos už tu budeme mít přes šedesát pacientů," uvedla vedoucí lékařka Jitka Suská.

V průběhu celého roku se personál s hrstkou dobrovolníků ze sdružení Vážka snaží udělat maximum pro to, aby se tu nikdo necítil sám. Alespoň v době adventu se k nim přidávají jednotlivci i skupiny, které chtějí o Vánocích udělat nějaký ten dobrý skutek. "Měli jsme tu letos děti ze ZŠ Nádražní, ještě pár skupin se za námi do konce roku chystá, ale to je tou předvánoční dobou. Jsme za ty návštěvy moc vděční, ale opravdu bychom uvítali, kdyby se zapojilo více dobrovolníků i mimo svátky v průběhu celého roku. Můžou přijít kdykoliv, něco pacientům přečíst, popovídat si s nimi, něco s nimi třeba i vyrábět. Bohužel toto se stále nedaří, ale doufáme a pracujeme na tom, abychom tu veřejnost více zaktivizovali."

V sobotu 14. prosince se tak při tradiční předvánoční akci sešli na oddělení přátelé nemocnice i dobrovolníci, kteří chtěli pacientům zpříjemnit den. "To je naše každoroční událost, kdy chceme odvést myšlenky pacientů na to, že se blíží Vánoce a oni jsou tady. Přijeli k nám Kamarádi, kapela z Brna, která sem jezdí několikrát do roka, budeme zdobit perníčky a přijedou i pionýři se zvířátky," představila program Suská.

Mezi pacienty se tak procházely sibiřské kočky a jeden opravdu velký pejsek. "Jmenuje se Adar, je to bílý švýcarský ovčák, koncem prosince mu budou tři roky a teprve začátkem listopadu úspěšně složil zkoušky canisterapie. Přestože svou velikostí budí respekt, velice brzy všichni poznají, že je to mazel a miluje pohlazení od kohokoliv," představila hlavního hrdinu dne canisterapeutka Kristýna Lehutová z Břeclavy. 

Nadšení z nečekané návštěvy se šířilo po pokojích i chodbách jako lavina a i když největším přáním každého ze zdejších pacientů je především trocha toho zdravíčka, dokázali se naší kameře svěřit i s tím, co by jim udělalo takovou tu obyčejnou lidskou radost - podívejte se v reportáži.  

Pokud tedy přemýšlíte nad tím, jaké předsevzetí si dát do Nového roku, občasná návštěva v hustopečské nemocnici je určitě tou nejlepší volbou. "Není nic jednoduššího než nás kontaktovat buď přes paní Halku Korábovou, která vede dobrovolnické sdružení Vážka, a to na mailu korabova.halka@nemhu.cz, nebo se zájemci mohou ozvat přímo mě a stoprocentně se domluvíme," doufá v zapojení širší veřejnosti vedoucí lékařka. -nov-   


odebírejte přes RSS