O první adventní neděli se koncertovalo v kostele i kinosále

5. 12. 2019 · 2 minuty čtení · 22 fotografí · 1 video
Téma Kultura

K předvánočnímu a vánočnímu času patří neodmyslitelně hudba. První den adventu se v Hustopečích konaly hned dva koncerty.


Tradiční adventní koncert Základní umělecké školy bývá každoročně hojně navštěvovaný. Letos se konal už pošestnácté a evangelický kostel téměř praskal ve švech. Hudební setkání zahájila kazatelka Kateřina Rybáriková veršem z evangelia svatého Lukáše „Hleď tedy, ať světlo v tobě není tmou!“ a potom už prostor prozářily vánoční melodie.

Na koncertě vystoupili žáci i učitelé, své umění spojili hned úvodní písni Adeste fideles. Žesťové těleso vystřídaly soubory malých i větších flétnistů. Poté se představili sólisté na kytaru, trubku, klavír nebo příčnou flétnu. Zaznělo skvělé duo pro dva klarinety a houslové trio uchvátilo publikum Pachelblovým Canonem D dur.

Klavírního doprovodu se ujala paní učitelka Romana Urbánková. Kromě klasických skladeb byly na programu především lidové koledy a novější vánoční písně. Letošní koncert se poprvé odehrál pod taktovkou nového ředitele Miroslava Brúčka, v závěru dirigoval výtečný pěvecký sbor žáků ZUŠ i žesťový soubor.

Vydařený koncert v evangelickém kostele asi o první neděli adventní nasytil většinu hudbychtivých Hustopečanů, protože na podvečerní vystoupení břeclavských The Candies v kinosále našly cestu jen asi tři desítky posluchačů.

„Přivezli jsem vánoční repertoár, mix českých i zahraničních skladeb, písně rychlé i pomalé a věřím, že každý z posluchačů si přijde na své,“ uvedla sbormistryně Lenka Stehlíková. Nejen mladé publikum potěšila populární píseň Najednou nebo Cohenovo Haleluja.
Díky nápadité dramaturgii, střídání sólistů a originálním aranžím měl koncert svižný spád. Bouřlivý potlesk sklidila netradiční kombinace hiphopového podkladu a klasických koled.

Amatérský sbor plný elánu oslaví v lednu čtvrté narozeniny a do svých řad láká nové členy. „Není potřeba být zlatý slavík, stačí nadšení a chuť zpívat. Momentálně je nás 12 a potřebujeme se dostat na 16 až 17 zpěváků. Jako většina smíšených sborů potřebujeme muže, ale uvítáme i kvalitní sopranistku nebo altistku,“ apelovala vedoucí sboru.

Pokud je vám líto, že jste The  Candies v Hustopečích propásli, máte do konce roku ještě několik příležitostí je slyšet. „Letos budeme vystupovat ještě na Zelňáku v Brně, potom 15. prosince v Břeclavi a nakonec ještě 27. prosince v Lanžhotě na náměstí těsně před ohňostrojem,“ pozvala Stehlíková.

 -kam-

odebírejte přes RSS