Obědy budou namísto Pečovatelské služby rozvážet jiní poskytovatelé

20. 3. 2019 · 2 minuty čtení · 1 video
Téma Z města

 V posledních dnech je častým tématem hovorů mezi seniory v Hustopečích rušení rozvozu obědů pečovatelskou službou. Místo ní budou dodávky obědů zajišťovat jiní poskytovatelé.Důvody této změny vysvětlil vedoucí Sociálního odboru Městského úřadu Hustopeče Tomáš Laz: „ Pro samotné seniory se toho příliš měnit nebude, obědy budou mít zajištěné dál, jenom prostřednictvím jiné organizace, nejspíš nějakého soukromého subjektu. Pečovatelská služba se dnes musí soustředit na odborné pečovatelské úkony, ne na ty technické jako je dovoz stravy, ten může vykonávat jakýkoliv pracovník bez nějakého vzdělání. Pečovatelky jsou školeny na to, aby zvládaly kvalitně například péči o osobu, péči o tělo a další úkony.“
Podmínkou k získání krajských dotací a zařazení do seznamu poskytovatelů pečovatelské služby je, že subjekt pečovatelské služby nesmí poskytovat neodborné služby jako je například právě rozvoz obědů. „Obracelo se na nás stále více klientů, kteří měli zájem o ranní hygienu, doprovod k lékaři, nebo poskytování jiných pečovatelských odborných úkonů a to jsme kvůli dovozu obědů už nestíhali.
Pečovatelky odjely do jídelny, tam nabraly obědy a zhruba čtyři hodiny se musely věnovat rozvozu obědů pro asi devadesát klientů, které v Hustopečích máme,“ doplnila vedoucí Penzionu a pečovatelské služby Monika Trčková.

Pečovatelská služba si uvědomuje, že i služba dozvozu obědů je pro klienty velice důležitá a nelze ji jen tak zrušit. Proto hledali jiné subjekty, které by mohly rozvoz zajišťovat. Nyní máme čtyři zájemce, jedna hustopečská restaurace U Špagáta, ze Zaječí Venuše, z Kobylí restaurace U Soukalů a Kuchyně Kotů z Kašnice. Všichni uživatelé obdrželi seznam tady těch restaurací s co nejpřesnější nabídkou,“ informovala Trčková.

Způsob výběru a objednávání jídel, čas dovozu, organizace předávání jídlonosičů nebo systém placení budou velmi podobné tomu, na co byli klienti zvyklí dodnes. Výhodou změny dovozce může být pro klienty snížení ceny oběda oproti současnému stavu. Nabízené ceny jsou vesměs stejné nebo nižší, jedna z restaurací nabízí oběd i s dovozem za 70 korun, což je o 20 korun levnější než dosud.
Prostřednictvím soukromých subjektů si navíc budou moci nechat dovážet obědy i ti, kteří na dovoz obědu pečovatelskou službou neměli nárok. „V současné době si mohli obědy prostřednictvím pečovatelské služby objednávat pouze ti klienti, kteří se ocitli v nějaké nepříznivé sociální situaci a nový způsob dovozu obědů umožní objednávat si tyhle obědy i ostatním obyvatelům Hustopečí, kteří z nějakých důvodů si nechtějí nebo nemohou vařit a nemusí už splňovat to naše kritérium pro sociální služby,“ objasnila Trčková.
Dalším pozitivem nového způsobu rozvážení obědů bude bezesporu širší nabídka, možnost vybrat si restauraci podle vlastní chuti. Pokud bude zájemce nespokojený může zvolit jiného poskytovatele.

Kdo by potřeboval další informace o novém způsobu rozvozu obědů, může se obrátit přímo na vedoucí Penzionu a pečovatelské služby, paní Moniku Trčkovou (tel. 702 207 313), nebo se může zúčastnit informační schůzky, která se uskuteční v pondělí 25. března ve 13 hodin v jídelně Penzionu.
Účast přislíbili zástupci města i jednotlivých poskytovatelů dovozu obědů a budou odpovídat na dotazy přítomných. V případě potřeby lze k dopravě na tuto schůzku využít službu Seniortaxi. 

-kam-

odebírejte přes RSS