Oblíbený i odsuzovaný kněz vyprodal sál kina

17. 9. 2020 · 2 minuty čtení · 8 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Hustopečské kino se ve středu 16. září proměnilo v místo dosti netradičního církevního shromáždění. Svým nezaměnitelným způsobem zde ve své talkshow kázal římskokatolický kněz Zbigniew Jan Czendlik.


Řekneme-li o někom, že je římskokatolický kněz, pravděpodobně si většina z nás představí pokorného a tichého muže modlitby a usebrání, který se věnuje především své farnosti. Tato představa však v případě Zbigniewa Jana Czendlika bere za své. Polský farář působící v Lanškrouně se směle pohybuje mezi politiky, hvězdami šoubyznysu či na golfových hřištích. Se svým pohledem na typická dogmata církve, který jedni obdivují a jiní je považují za zlehčování seznámil i hustopečské diváky. 

„Často mě označují za šaška, ale já se za to nestydím a jsem na to naopak hrdý,“ představil se hned v úvodu své talkshow Czendlik, který je autorem několika knih. Shrnuje v nich své názory o životě, důležitých světských i církevních věcech, o Bohu samém i o lidské víře. Tu poslední Postel, hospoda, kostel přivezl i do Hustopečí. „V úvodu té knihy je napsáno: Těm, kteří umí číst srdcem. A to je mé přání, abyste mě i vy poslouchali srdce a nebrali ty věci moc vážně. Občas totiž řeknu i nějakou blbost, proto je potřeba to nějakým způsobem filtrovat a být nad věcí,“ zvážněl Czendlik

O oblíbeném knězi je známé, že rád chodí do hospody, pochutná si na dobré whisky a netají se ani tím, že mu chybí rodinný život. V Hustopečích na sebe prozradil, že nemá rád poutní zájezdy. „Ze začátku je to dobré, to se vytáhnu řízky a koláče. Hned nato se vytáhnou slivovičky, to je taky dobré. Ale pak všichni vytáhnou růžence a pořád dokola se jede Otče náš a Zdrávas Maria. A to je i na mě jako kněze opravdu moc,“ rozesmál diváky.

Svým osobitým humorem zabrousil během večera i k závažnějším tématům. Vyzdvihl například roli žen v katolické církvi, které jsou i v dnešní době často opomíjené. „Už před lety jsme navrhoval, aby se Římskokatolická církev přejmenovala na ženskokatolickou, protože když se podíváte po kostelích, tak těch žen je všude opravdu většina.“ 

V Hustopečích se Zbygnievu Czendlikovi líbilo natolik, že zapomněl i na slíbený rozhovor pro naši televizi a vyrazil do místních podniků. Za slzy smíchu, které vyvolal u našich diváků mu to ale odpustíme a snad někdy příště si s ním budeme moci popovídat osobně.
-nov-
Foto: Richard Skoumal

odebírejte přes RSS