Obrazy Bohumily Kopcové k vidění i koupi v městské galerii

8. 2. 2022 · 2 minuty čtení · 7 fotografí · 1 video
V pátek 4. února jsme se sešli s paní Renátou Svorovou, dcerou malířky Bohumily Kopcové, jejíž obrazy jsou od neděle 6. února k vidění na prodejní výstavě v Městském muzeu a galerii. Podívejte se kdo byla a jak malovala zajímavá umělkyně z Podivína.


Jako byste sledovali něčí život v přímém přenosu. V Městském muzeu a galerii v Hustopečích je od neděle 6. února k vidění prodejní výstava obrazů malířky Bohumily Kopcové, která bohužel zemřela před 11 lety. Výstava zachycuje umělecký vývoj malířky od první až po poslední tvorbu. „Kromě toho, že to byla moje maminka, tak to byla výborná malířka, umělkyně, která od malička měla velký talent a později se třeba učila i u pana Antonína Vojtka. Přivezla jsem její nejstarší i nejnovější obrazy a poskládali jsme je chronologicky za sebe, aby byl na první pohled vidět zajímavý vývoj, kterým si za život prošla,“ seznamuje nás s osobností Bohumily Kopcové její dcera Renáta Svorová, která obrazy do Hustopečí přivezla.

Od ostře malovaných sytých obrysů se obrazy postupně mění v tmavé snové výjevy, které spojuje jediný bod – ženské tělo. Bohumila Kopcová totiž bohužel po celý život bojovala s těžkou nemocí, které nakonec podlehla. Její dcera se proto rozhodla poslat obrazy své maminky do světa. „Chci, aby dělaly radost ostatním, protože maminku znala spousta lidí a spousta lidí by chtěla mít její obrazy doma. Samozřejmě mám i nějaké srdcovky, které jsou moje a ty nikdy nikomu neprodám,“ usmívá se Svorová.

Celá sbírka čítá přes 40 obrazů různých velikostí. „Většinou jsou to olejomalby, ale mám tu i pár akvarelů. Začínala na deskách, později přešla na klasické plátno. Kromě ženského těla se na obrazech objevují i motivy přírody, ovoce, květin. Maminka byla nadšená zahradnice, a to právě přenesla i do obrazů,“ doplňuje Svorová.

Prodejní výstava potrvá do konce února a navštívit ji můžete v otevírací době muzea. -nov-

 

odebírejte přes RSS