Očkování proti Covid-19 na Hustopečsku urychlí nově otevřené centrum

8. 3. 2021 · 3 minuty čtení · 14 fotografí · 1 video
Téma Z města

Nově otevřeným očkovacím centrem proti nemoci Covid-19 ve Společenském domě v Hustopečích prošlo první den na sto zájemců a v dalších dnech se bude počet očkovaných stále navyšovat. Všechny očkovací týmy nejen na Hustopečsku, ale v celém kraji dostaly jasný úkol - do konce srpna proočkovat 70% obyvatel a zastavit tak koronavirovou pandemii.


V pondělí 8. března se první stovka zájemců nechala naočkovat proti nemoci Covid-19 v nově zřízeném velkokapacitním očkovacím centru ve Společenském domě v Hustopečích. Jeho otevření si nenechali ujít zástupci města i zřizovatele, kterým je Jihomoravský kraj. „Hustopeče jsme vybrali proto, že všechna ostatní velkokapacitní očkovací centra jsou v podstatě po obvodu kraje a tady uprostřed jsme měli bílé místo na mapě. Proto jsme pro tuto spádovou oblast vybrali právě Hustopeče, i když tady to centrum bude menší,“ vysvětlil volbu hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, který si připravenost prostor přijel osobně prohlédnout.

„Právě ta spádovost je opravdu obrovská. Když jsme se bavili se starosty obcí ORP Hustopeče, tak všichni projevili eminentní zájem o to, aby to centrum bylo právě zde, aby k němu jejich občané měli co nejblíže. Začali jsme tedy spolupracovat s krajem, s krizovým štábem, poskytli jsme prostory, vše zajistili a jsem moc ráda, že se to povedlo,“ neskrývala radost starostka Hana Potměšilová

Kapacita centra se po rozjezdovém týdnu bude pohybovat okolo 700 očkovaných denně. Desítky očkování zajistí i další místa v Hustopečích. Třeba v místní nemocnici se očkuje už od začátku roku. „Zatím jsme očkovali tři dny v týdnu, a to asi 66 osob denně. Už od příštího týdne ale budeme kapacity navyšovat, vznikne nám tu druhé očkovací pracoviště, takže denně naočkujeme až 160 osob,“ vypočítává primář Interního oddělení Nemocnice Hustopeče Josef Morava.

Zájem očkovat své pacienty projevili i hustopečští praktici a pro ty zájemce, kteří se z nějakého důvodu nemohou k očkování dostavit, funguje na Hustopečsku i mobilní očkovací tým Girasole z pověření Nemocnice Břeclav. „Jezdíme k osobám nad 80 let věku, kteří mají jakoukoliv překážku v cestě za očkováním. Zájemci nás mohou kontaktovat prostřednictvím našeho webu nebo přes SeniorLinku. Očkování v domácím prostředí splňuje všechny podmínky a požadavky a v tom výjezdovém týmu jede lékař, který až po vyšetření na místě rozhodne o tom, jestli se vakcína podá nebo ne,“ popisuje službu, kterou již využilo přes 130 seniorů, ředitel Girasole Miroslav Prchal.

Všechny očkovací týmy mají společný cíl, který vytyčil Jihomoravský kraj – do konce srpna proočkovat 70% obyvatel starších 15 let. „My už máme jasně naplánované dodávky vakcín, takže porovnáním s našimi očkovacími kapacitami jsme to poměrně jednoduše vypočítali. Dokonce máme i velkou rezervu, protože nepočítáme vakcíny, které teprve přijdou na trh. Budeme-li mít vakcín více, jsme schopni je proočkovat i dříve,“ je přesvědčený hejtman Grolich.

Právě proočkovanost populace se většině odborníků jeví jako jediná cesta, jak porazit koronavirovou pandemii. „Už teď se nám ukazuje, že je to správná cesta. Vidíme na našich zdravotnících, kteří prošli očkováním mez prvními, že nemocnost u nich výrazně klesla. Věřím tomu, že ty vakcíny budou fungovat a chtěl bych vyzvat občany, aby se toho nebáli a přišli. Věřím, že nám to pomůže,“ vyzývá ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Vlastimil Vajdák. 

-nov-
Foto: Richard Skoumal

odebírejte přes RSS