Veselé kreslení: Od herců a zpěváků po osobnosti Hustopečí

10. 6. 2015 · 1 minuta čtení · 6 fotografí
Portréty známých osobností, rodinných příslušníků, ale i zvířata, krajina nebo abstrakce a k tomu zajímavé suché vazby budou až do konce srpna zdobit vestibul Centra celoživotního vzdělávání. Vytavují tam členové kroužku Veselého kreslení, který vede Radka Dostálová.
„Tato výstava je nejpočetnější, co jsme zatím kdy měli. Máme tady skoro padesátku obrázků. Jsou tady zastoupeny práce mužů, žen, dětí, střední generace, důchodců. Opravdu je to taková všehochuť,“ představila výstavu vedoucí kroužku Radka Dostálová.
Dostálová se zaměřuje na kreslení pomocí pravé mozkové hemisféry, kterou využíváme k tvůrčím činnostem a která si pamatuje hlavně obličeje. Proto jsou teď na stěnách městské knihovny nejvíce k vidění portréty.
Kroužek funguje už tři roky. Každoročně se otvírá kurz pro úplné začátečníky, veselých malířů tak pořád přibývá.
„Když budete procházet mezi jednotlivými obrázky, určitě už poznáte jakousi preciznost, jakoby zvládnutou techniku řemesla, propracovanost. U těch, co navštěvují kroužek už třetím rokem, jde vidět obrovský pokrok,“ myslí si vedoucí kurzů.
Nejpokročilejší kreslíři se už dokonce od portrétů známých osobností přesunuli k abstrakci nebo sebrali odvahu na to nakreslit své rodinné příslušníky či osobnosti Hustopečí. Ve vestibulu knihovny se tak teď může najít například děkan Pavel Kafka nebo vedoucí kostelního sboru Pavla Pantáková. Dopracovat se k takovým kresbám však stojí podle Dostálové hodně úsilí, času a hlavně trpělivosti.
„U těch mladších je často cítit určitá nedočkavost. Chtějí to mít hned. Ale to tady nefunguje. Člověk si musí na výsledek počkat a s pokorou se ponořit do jednotlivých kroků. Až potom se dočká výsledku. Bez toho to není možné,“ vysvětlila Dostálová.
Výstavu doplňuje suchá vazba úspěšné floristky Adély Murínové, která je jednou z členek kroužku Veselého kreslení. Výstava potrvá ve vestibulu Centra celoživotního vzdělávání až do 28. srpna 2015. Další kurzy Veselého kreslení začnou od října.
Sledujte reportáž v Hustopečském magazínu č. 311, vychází v pátek 12.6.2015.
(Text a foto: Jana Rozková) 

odebírejte přes RSS