Od rentgenu k malování. V galerii vystavuje své obrazy Vítězslav Ruber.

9. 1. 2023 · 1 minuta čtení · 5 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Barevné velkoformátové olejové abstrakce jsou od neděle 8. ledna k vidění v městské galerii. Z nedalekých Židlochovic je přijel představit zkušený malíř Vítězslav Ruber.


Dnes již penzista pracoval dlouhá léta jako radiologický asistent, ale odmalička jej lákalo malování. „Já bych se spíš zeptal, jak je možné, že člověk, který odmalička maloval, skončil u rentgenu? Ale odpověď je nasnadě, protože i na té radiologii je to o obrázcích, i když proces vzniku je naprosto odlišný. V době, kdy já jsem začínal, tak se rentgenovalo na klasické rentgenové filmy a mě doslova fascinovalo, jak se díky záření, které prochází naprosto vším, může vytvořit takový obraz,“ popisuje Ruber.

Svůj první obrázek namaloval před 67 lety a přestože nemá akademické vzdělání, učil se od brněnských malířských mistrů. „Robert Hliněnský a Leonid Ochrymčuk, to byli dva opravdoví borci, se kterými jsme procházeli Brno a právě oni mě učili, jak a kam se mám dívat. Ta výsledná tvorba je u každého z nás samozřejmě jiná, ale náhled na svět, to mě naučili právě oni.“

Oproti svým vzorům se však Ruber zaměřil na abstraktní malby a dnes jich má na kontě několik stovek. „Přestože se jedná o abstraktní díla, tak v nich lze najít konkrétní prvky, ať už přímých nebo v náznacích. Do všech obrazů promítám to, co kolem sebe vidím, vše je mi inspirací. V hlavě se mi to tak nějak honí, ukládá se, vzpomínám. A na plátno se pak už snažím zachytit to, co ve mě jednotlivé vjemy zanechaly,“ říká malíř.

Co na obrazech uvidíte právě vy, to si přijďte ověřit přímo do galerie. Obrazy budou vystavené do 12. února. -nov-

odebírejte přes RSS