Oděvy a šperky nahlíží pod povrch ornamentu

2. 3. 2018 · 2 minuty čtení · 8 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Ve čtvrtek 1. března byla v Městském muzeu a galerii Hustopeče slavnostně zahájena dlouho připravovaná výstava Pod povrchem ornamentu. Společně s muzeem se na ní podílela Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. „Uvidíte zde tvorbu ateliérů Design oděvu a Produktového designu. Velkou část expozice tvoří samotné práce studentů. Jsou to autorské kolekce, které byly inspirovány tradičním oděvem - krojem,“ uvedla vedoucí ateliéru Kristýna Petříčková.


Výstava prezentuje modely na figurínách, součástí jsou i velkoformátové dokumentační fotografie a dvě kolekce šperků. „Výstava je zajímavá tím, že je tematicky zaměřená na inspirační zdroj tradičního oděvu. Studenti měli za úkol vzít si z tohoto zdroje principy, se kterými dále pracovali. Výsledkem je současný oděv,“ řekl Petříčková.
Název výstavy odkazuje na to, že se se návrháři snažili vyhnout klasické inspiraci ornamentem v lidovém oděvu, protože se jedná o první vizuální věc, kterou každý zaznamená. „Šli jsme dál, do větší hloubky. Zaměřili jsme se na střihy, principy udržitelnosti materiálu, snažili jsme se o širší záběr,“ vysvětlila Petříčková.
Každý student pracoval s jinou částí inspiračního zdroje. „Například Marie Nováková se inspirovala materiálem – lnem, vlnou a používala minimalistické střihy,“ popsala Petříčková. Tvorbu návrhářky Vivien Babicové ovlivnila fotografie žen z Bosny a Hercegoviny, které jsou zachyceny v tradičním oděvu a na rukou mají vytetované křesťanské symboly. „Vivien chce kolekcí divákovi vzkázat, že ornament by neměl být na povrchu, ale měli bychom ho nosit v sobě,“ dodala. Anežka Berecková se naopak v kolekci zabývala prastarou technikou – vrapováním, což je velmi složitá a pracná technika zpracování látky. Mezi vystavujícími byla zastoupena i hustopečská rodačka Adéla Malendová s kolekcí Luže inspirovanou Podlužáckým krojem. „Její práce získala vloni čtvrtou cenu na mezinárodní soutěži Módný návrhár na Slovensku. Pracuje s technikou laseru, s jehož pomocí vypaluje do látky původní ornamenty a přikládá k nim vysvětlení i vtip v podobě výrobního kódu,“ doplnila Petříčková.
Výstava Pod povrchem ornamentu potrvá do 1. dubna. Kromě obvyklé nedělní otevírací doby, bude možnost zhlédnout výstavu i v sobotu 24. března během Slavnosti mandloní a vína.

-ves-

odebírejte přes RSS