Ohlédnutí za Burčákovými slavnostmi 2017

12. 10. 2017 · 2 minuty čtení · 1 video
Téma Kultura

Třiadvacáté Burčákové slavnosti jsou za námi. A jaké vlastně byly? Počasí si hrálo, lehký déšť střídalo slunce a zipy na bundách tak jezdily nahoru a dolů. Burčák nikde nechyběl, a i kdyby, tak všichni mázhausníci byli v pohotovosti a starali se o spokojené úsměvy lidí. „Letošní slavnosti netrhaly rekordy. Nebylo tady nejvíc lidí, nevypilo se nejvíc burčáku, ani nebylo nejvíc otevřených mázhausů, ale možná právě proto se Burčákové slavnosti 2017 nesly v pohodové atmosféře,“ řekla vedoucí Marketingu a kultury Jana Hrádková. 


Zábava na náměstí byla v režii Burčákové unie, jejíž členové se sešli ve velmi hojném počtu a společně debatovali o stavu unie a připíjeli na budoucnost Výše číš! Vládcem města se stal do nedělního poledne Perkmistr. „Jako Purkmistryně jsem předala vládu, a měla jsem tak možnost věnovat se hostům, kteří přijeli z partnerských a družebních měst. Myslím si, že obecně lze říct, že letošní burčákové slavnosti byly veselé, plné recese, bylo dostatečné množství burčáku a dobrého jídla. Velký úspěch měly živé sochy a ostatní novinky,“ řekla starostka Hana Potměšilová.
Přes Dukelské náměstí prošlo za tři dny slavností kolem 21 tisíc lidí a návštěvníci vypili tisíce litrů burčáku. Ve večerních hodinách patřilo pódium předním českých kapelám, diváky roztančily Monkey Business, Děda Mládek Illegal Band a Žlutý pes. „Na výběru kapel pracujeme celý rok. Není to úplně jednoduché, potýkáme se s otázkami, jako je náročnost technického vybavení nebo překrýváním termínů natáčení desek či turné,“ vysvětlila produkční Martina Ondrová. Zábava všeho druhu byla připravená i v Šapitó a na malé scéně v domě U Synků. Kolem 100 stánků nabízelo různá jídla a krásné věci pro potěšení. „Snažili jsme o široký výběr občerstvení a zboží. Dbáme o historický duch slavností a zaměřujeme se na řemesla,“ doplnila produkční Jana Tupá.
Ani letos si návštěvníci nenechali ujít příležitost hlasovat pro nejlepší mázhaus roku 2017. Loňské vítězství obhájil Miroslav Trčka, mázhaus č. 9. „Hlasovala téměř 400 lidí, ale pořadí bylo velmi těsné. Mázhaus Fialka měl pouze o jeden hlas méně,“ řekla Jana Myšková z Turistického informačního centra.
Vrcholem letošních burčákovek byl beze sporu historický průvod, který čítal na 500 lidí. Úžasnou atmosféru vytvořili všichni účastníci průvodu, muzikanti a diváci. „Chtěla bych poděkovat všem, kteří se podíleli na organizaci, kteří vystoupili a kteří měli trpělivost s různými omezeními. Velký dík patří i všem, kteří přišli,“ dodala Hrádková. „Začali jsme plánovat 24. ročník a už přemýšlíme, jaké kapely pozveme příště.“
Nezbývá než dodat – za rok opět Výše číš! 

  -ves-

odebírejte přes RSS