Opatření přitvrdila. Některá již ode dneška!

9. 10. 2020 · 2 minuty čtení
Téma Z města

Do obchodů a provozoven pouze ve dvojicích již od pátku
Kabinet omezil „svobodu pohybu a pobytu tak, že lze vstupovat do nákupních center, do prodejen a provozoven služeb, s výjimkou provozoven stravovacích služeb, a pobývat v nich nejvýše ve skupinách po 2 osobách a tak, že mezi skupinami je rozestup alespoň 2 metry; toto omezení se nevztahuje na osoby mladší 15 let doprovázející zletilou osobu ze společné domácnosti.

Školy
Od pondělí se pro prezenční výuku uzavřou všechny vysoké školy v Česku. Výjimku bude mít pouze praktické vyučování u medicínských a zdravotnických oborů. Stejně tak zůstanou následujících 14 dnů doma studenti všech středních škol. Doposud se uzavírání středních škol řešilo dle takzvaného semaforu, takže v některých méně zasažených regionech zůstávaly školy otevřené. Nyní se uzavřou i ty. Zůstává výjimka pro praktické vyučování.Prezenční výuka bude pokračovat na prvních stupních základních škol. Na druhých vláda zavede střídavou výuku. To znamená, že na příklad ve škole, která má dvě třídy v jednom ročníku, bude jeden týden na prezenční výuce třída A, zatímco třída B se bude učit z domova. Další týden si to vymění.

Restaurace
Restaurace, hospody a bary budou mít od pátku otevřeno jen do 20 hodin a u stolu budou moct sedět pouze čtyři lidé místo dosavadních šesti. Ostatní dříve nastavená pravidla zůstávají. „Mělo by to vést k omezení kontaktů,“ řekl Prymula.

Obchodní centra
Velká obchodní centra jsou podle představitelů vlády jedním z rizikových míst zejména pro mládež, která v nich ráda tráví volný čas. Provozovatelům proto nařídí od pátku vypnutí veřejných wifi sítí a omezení provozu takzvaných food courtů, tedy pater s restauracemi převážně rychlého občerstvení, které jsou mezi školáky oblíbené.

Sport
Sportovní soutěže nechává Ministerstvo zdravotnictví do pondělí doběhnout, od pondělí ruší všechny profesionální i amatérské sportovní aktivity. Už od pátku 9. října se uzavírají veškerá vnitřní sportoviště. Venkovní sportování je dovoleno v počtu maximálně 20 osob. Výjimku budou mít mezinárodní zápasy, a to bez diváků a s dalšími omezeními. Vládní nařízení rovněž uzavírají fitness centra, vnitřní bazény a posilovny, a to už od půlnoci ze čtvrtka na pátek. Důvodem jsou opět těsné kontakty mezi lidmi.

Kultura a volný čas
Od pondělí dojde k uzavření a zrušení prakticky všech kulturních událostí. Zavřou kina, divadla a již od pátku i zoologické zahrady. Zakázány jsou i návštěvy muzeí, galerií, výstav, hradů a zámků a podobných historických a kulturních objektů. Zavřené do neděle 25. října budou muset být také hvězdárny a planetária. Otevřené z kulturní oblasti zůstanou jen knihovny a knihkupectví. Naopak nemění se opatření u svateb, jejich podmínky zůstávají takové, jak Ministerstvo zdravotnictví ohlásilo před týdnem, tedy omezení na počet 30 svatebčanů od pondělí 19. října.

Bohoslužby
Účast na náboženských akcích bude od pondělí na dva týdny omezena maximálně na deset lidí. Od začátku tohoto týdne byl limit zaveden jako opatření proti šíření koronaviru 100 lidí.

Úřady
Provoz úřadů přechází na režim, v jakém byly letos na jaře, tedy že budou otevřeny pouze dva dny v týdnu na pět hodin.

Sociální zařízení
Následujících 14 dnů budou rovněž plošně zakázány návštěvy ve zdravotnických a sociálních pobytových zařízeních, byť většina nemocnic či domovů důchodců už návštěvy v uplynulých dnech zakázala z vlastního rozhodnutí.

Podrobné informace ZDE.

odebírejte přes RSS