Menu Hledat

Otevřena nová expozice dějin města. Méně textu, více umění

16. 4. 2015 · 2 minuty čtení · 8 fotografí
Expozice dějin města ve zcela nové podobě se dnes otevřela v Městském muzeu a galerii Hustopeče v domě U Synků. Chvíli po druhé hodině odpoledne přestřihla pásku starostka města Hana Potměšilová. Expozice se otevřela u příležitosti 70. výročí osvobození města Rudou armádou.
„Nová expozice se od té předchozí liší hlavně tím, že dějiny města jsou prezentovány ve zkrácené formě. Naopak je k vidění více výtvarného, ale není to na vrub obsahové části. Předchozí expozice dějin města se nám zdála hodně umluvená, textu v ní bylo zkrátka moc. Chtěli jsme spíš, aby výstava v návštěvníkovi vzbuzovala nějaký dojem, třeba i trochu nostalgie,“ uvedla vedoucí městského muzea a galerie Soňa Nezhodová.
Expozice mapuje dějiny Hustopečí od období prvního feudálního sídla ve 13. století až po konec druhé světové války, která pro město znamenala podle Nezhodové zcela nový začátek.
Na nové stálé výstavě pracovala s městským muzeem i externí společnost zabývající se tímto oborem. „Zadání bylo jasné – předat dostatek informací, ale nezahltit, a udělat expozici zajímavou pro diváky,“ uvedl Bohumil Vurm ze společnosti zabývající se realizací muzejních expozicí, který stojí za textovou částí výstavy.
Vizuální tvář byla úkolem jeho kolegyně Zuzany Foffové. „Předměty jsem seřadila časově. Pro odlehčení má každý ze šesti časových úseků svou barvu. Malý prostor se mi tak podařilo krásně rozčlenit,“ vysvětlila Foffová.
Jejím nápadem byly také zajímavé vitráže oken. Všechna jsou zakrytá průsvitnými tisky. Barvy na nich se mění podle toho, zda venku svítí slunce nebo je zataženo.
Zajímavostí je i pochozí historická mapa města nebo vzácná gotická truhla ze 14. století.
Nová expozice bude přístupná v otvírací době Městského muzea a galerie, pondělí až pátek 9.00 – 12.00, 12.30 – 16.30, neděle 14.00 až 17.00 hodin.
Sledujte reportáž v Hustopečském magazínu č. 304, vychází v pátek 24.4.2015. 
(Text a foto: Jana Rozková) 
[caption id="attachment_20557" align="alignnone" width="700"] Zleva: Vedoucí městského muzea a galerie Soňa Nezhodová, Bohumil Vurm a Zuzana Foffová z externí společnosti, která se zabývala realizací expozice.[/caption]
[caption id="attachment_20558" align="alignnone" width="700"] Starostka města Hana Potměšilová stříhá pásku.[/caption]

odebírejte přes RSS
česky english deutsch