Otevřené sklepy hlásí rekordní účast

26. 8. 2020 · 2 minuty čtení · 11 fotografí · 1 video

Mít možnost nahlédnout každý den do jiného otevřeného sklepa zní skoro jako ráj. A právě ten po celé léto poskytovali hustopečští vinaři jak místním žíznivcům, tak zvídavým turistům. Ať už se jednalo o všední den či víkend, vždy mohli milovníci vína od 18 hodin zamířit minimálně do dvou otevřených sklepů, kde se jim majitelé s radostí věnovali.

„Když máme otevřené sklepy, nabízíme zhruba devět vín na degustaci, od bílého přes růžové až po červené – suché, polosuché, polosladké i sladké. Jako pokrmy podáváme naši domácí škvarkovku, utopence, domácí pečený chléb, tlačenku, klobásky a sýrová prkénka,“ vyjmenovává nabídku lahodící oku i uchu Erika Kuklová z První vinařské.

Všední dny patří práci a o víkendech se lidé chodí bavit. Tuto zarytou představu letní otevřené sklepy s přehledem zbořily. Chuť na víno je zkrátka pořád, bez ohledu na to, o jaký den v týdnu se jedná. „Řekla bych, že to vyházelo úplně na stejno, ať už bylo pondělí, středa nebo neděle. Možná jen ty neděle jsou trochu horší, protože se návštěvníci s ubytováních obměňují. Rozdělení otevřených sklepů si myslím bylo pro každého vinaře velice spravedlivé,“ pochvaluje si Kuklová.

Ani otevření sklepů přes léto se však neobešlo bez obav. Vinaři věděli, že může nastat opět krizová situace a sklepy budou muset do odvolání zavřít. „Na to, jaký jsme měli všichni strach, si myslím, že se letní otevřené sklepy osvědčily. Turistů bylo dost a rádi se napili, takže jsme spokojeni. Kdyby to tak bylo dál, byli bychom nadmíru spokojeni!“ raduje se vinař Jan Stehlík.

 Naštěstí se na tomto případě koronavirová krize podepsala výjimečně příznivě. Vzhledem k tomu, že letos Češi vyhledávali dovolenou po Česku hojněji než obvykle, našli si snáz cestu i ke sklepům. „Myslím, že letošní otevřené sklepy byly pro všechny vinaře poměrně užitečné, protože pociťujeme mnohem větší návštěvnost Hustopečí jako v minulých letech,“ konstatuje Stanislav Fiala, majitel vinařství Na Fialce. „Tento rok byl stoprocentně nejsilnější, je to poznat určitě nejen u nás ve sklepě, ale věřím, že to bylo ve všech otevřených sklepech,“ přitakává další z vinařů, Karel Otáhal.

Pokud ale nejste troškaři a dva sklepy za den jsou vám málo, nezapomeňte, že už v sobotu 29. srpna se v Hustopečích zaráží hora a sklepy vám v tento den otevřou všichni vinaři.  

-slam-

odebírejte přes RSS