Patrik Eliáš dokončil Vasův běh, nejdelší běžkařský maraton

22. 3. 2018 · 2 minuty čtení · 1 fotografie · 1 video
Téma Sport

Švédský Vasův běh je nejznámější a s délkou 90 km i nejdelší běžkařský maraton s téměř stoletou historií. Koná se na začátku března a každoročně se ho účastní kolem 16 000 lyžařů. Jedním z nich byl i mladý student ekonomie Patrik Eliáš, který se o maratonu dozvěděl teprve minulý rok. „Zaujala mě atmosféra a unikátnost závodu a řekl jsem si, že Vasův běh musím někdy vyzkoušet. Netušil jsem, že to bude takto rychle,“ uvedl s úsměvem Eliáš. Sportovec, který stál na běžkách poprvé minulý rok, má už za sebou také dvě účasti na Jizerské padesátce. „Běžkování mě pohltilo, hrozně se mi zalíbilo. Na padesátce se mi líbí jízda krajinou i podpora diváků. Rozhodl jsem se, že tam budu jezdit každý rok,“ dodal.


Ke startu na Vasově běhu se Eliáš dostal shodou náhod: „Znal jsem jednoho pána, o kterém jsem věděl, že na maraton jezdí a bere s sebou i ostatní závodníky. Zeptal jsem se ho, jestli pro mě nemá místo a vyšlo to. Ale byl to trochu šok, protože jsem se o svém startu dozvěděl 20 dní před samotným závodem.“ V té době už Eliáš trénoval na Jizerskou padesátku, ale kvůli 90 kilometrové trati svůj trénink zvýšil. „Kombinoval jsem běhání s kruhovým tréninkem a posilováním,“ dodal Eliáš.
Ve Švédsku strávil sportovec deset dní. Samotný závod byl velmi náročný i proto, že stopa zapadla sněhem a byla pomalá. „Před závodem se dostavila nervozita a uvědomil jsem si unikátnost momentu a sílu okamžiku. Až na startu jsem pochopil monstróznost akce, které se účastní tolik závodníků a v tu chvíli ze mě stres opadl. Hromadný start byl hodně rychlý, během stoupání se úzká trať i ucpala, ale potom už se to zklidnilo a překonával jsem kilometry,“ vzpomínal s úsměvem Eliáš.
Přes 2000 běžkařů závod nedokončilo. Eliáš dojel do cíle s výsledným časem 9 hodin a 7 minut. „Cílovou rovinku lemovaly stovky lidí a byla tam příjemná atmosféra. Byl jsem velmi dojatý, tím, že jsem závod zvládl, že se mi to povedlo,“ uvedl Eliáš.
Svou jízdou se Eliáš zároveň rozhodl podpořit nadaci Dobrý anděl. Za každý ujetý kilometr jí věnoval 10 Kč. Mladý student se novým sportovním výzvám nebrání. „Jednou bych chtěl vylézt na Mount Everest,“ prozradil svůj sen Eliáš.

-ves-, FOTO: Archiv Patrika Eliáše

  25987

odebírejte přes RSS