Menu Hledat

Pavel Kosatík zavítal do hustopečské literární kavárny

16. 9. 2015 · 2 minuty čtení · 1 fotografie
Vystudovaný právník, scenárista – například televizního seriálu České století, oceňovaný autor zejména biografických a literárně – historických knih. Pavla Kosatíka včera hostila Literární kavárna v městské knihovně. Hustopečští měli jedinečnou možnost si se všestranným autorem popovídat. Na besedy totiž vyráží minimálně.
„Za rok jsem míval stovku besed, ale musel jsem je hodně zredukovat, protože jsem se nedokázal soustředit na práci. Teď to zase začínám zkoušet, protože ten kontakt se čtenářem, to je to základní, o co jde,“ vysvětlil Kosatík, který začínal jako autor sci-fi.
Návštěvníci Literární kavárny se mohli například dozvědět o okolnostech vzniku jeho poslední knihy o operní pěvkyni Jarmile Novotné, nebo o právě připravované biografii slavného sportovce.
„Kniha o opeře mi dala fakt zabrat. Hledal jsem v mezinárodních archivech, muselo to jít hodně do hloubky ženského zpěvu, který před tím nebyl moje doména. Teď jsem se z toho vynořil a řekl jsem si, že musím dělat něco úplně jiného. Příští knížka bude o Emilu Zátopkovi, o běhání. S tou předchozí je podobná v tom, že popisuje, jak člověk platí za to, že je v něčem nejlepší na světě,“ svěřil se Kosatík.
Mezi jeho oblíbené osobnosti patří Masaryk, Havel nebo Ferdinand Peroutka. Za knihu „Ferdinand Peroutka: Pozdější život“ obdržel dokonce Výroční cenu Nadace Český literární fond za původní literaturu za rok 2000 a od Nadace Charty 77 Cenu Toma Stopparda za rok 2001. V roce 2009 pak získal prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky.
„Je strašně důležité, aby vás to bavilo, aby člověk nastudoval všechno, co kde leží a běží, vyzpovídal všechny lidi, kteří jsou ochotní mluvit, ale to pořád ještě nestačí. Důležité je, aby čtenáři cítili, že vám na tom tématu záleželo,“ svěřil svůj recept na čtivou literaturu faktu spisovatel, scenárista a publicista Pavel Kosatík.
Celý rozhovor s Pavlem Kosatíkem můžete zhlédnout v Hustopečském magazínu č. 321, vychází v pátek 18.9.2015.
(Text a foto: Jana Rozková)
odebírejte přes RSS
česky english deutsch