Pavučina bude zkolaudovaná do prázdnin

10. 5. 2019 · 3 minuty čtení · 9 fotografí · 1 video

Jedním z nejdůležitějších investičních projektů města, které se v současné době v Hustopečích realizují, je stavba Centra volného času Pavučina.


Stavba měla být podle původního plánu hotová už na podzim loňského roku, ale protože původní zhotovitel nedodržoval termíny, město v říjnu 2018 odstoupilo od smlouvy a ve zrychleném řízení vybralo firmu novou. „Firma JS – abacus přebírala v podstatě hrubou stavbu. Práce teď probíhají podle plánu, kolaudovat by se mělo v červnu. Pravidelně každých čtrnáct dní se tu při kontrolních dnech setkáváme s dodavatelem, s jeho subdodavateli, řešíme různé drobné nesrovnalosti, které stavba přináší, nebo nové požadavky a upřesnění. Autorský a technický dozor zabezpečuje břeclavská firma Jančálek. “ uvedl investiční technik města Radek Krušina.

Jak práce pokračují, se v úterý 30. dubna přišli podívat i radní, své pravidelné jednání zahájili prohlídkou budovy. Proplétali se mezi dělníky, kteří pracovali na dokončení interiérů: montovali podhledy, dokončovali elektrické rozvody, osazovali zásuvky, krytky a osvětlení, jiní připravovali pokládku vinylové podlahy nebo líčili.
Pracovalo se i v exteriéru, osazovala se zelená střecha. Porostou na ní rozchodníky, skalničky a suchomilné trávy a byliny, kterým stačí tenká zhruba deseticentimetrová vrstva lehčeného substrátu. Nevyžadují ani závlahu ani sečení, vydrží i dlouhodobé sucho, horko i mráz. Pouze zpočátku pro zakořenění potřebují více vody. O tu se během výsadby postaralo chápavé deštivé počasí. „Chtěli jsme tu mít zelenou střechu, abychom tak alespoň částečně nahradili plochu, kterou zabrala stavba. Má mnoho výhod, nejen, že bude dobře vypadat, ale výhodně zadržuje srážkovou vodu, neodráží tolik slunečních paprsků do okolí, izoluje a není tak potřeba tolik klimatizačních jednotek,“ vysvětlil ředitel CVČ Petr Fridrich.
Pan ředitel provedl radní celou budovou, vysvětlil jim rozvržení jednotlivých místností a jejich budoucí účel: „První nadzemní podlaží bude převážně sloužit na vzdělávání, to znamená na různé kroužky, semináře, od keramiky, výtvarky, přes taneční sál, hudebnu.“
Nově bude na Pavučině poskytovat sociální služby i nezisková organizace Betlém, která se věnuje lidem s těžkým zdravotním postižením. V přízemí, které je kompletně bezbariérové, bude i sklad sportovních potřeb a kanceláře. Bude zde také vytvořen stavebně oddělený prostor pro chov koní, kromě stáje pro tři poníky zahrnuje šatnu, sklad krmiva, sklad materiálu a sklad vybavení, výstroje. Druhé patro bude sloužit zejména pro ubytování účastníků táborů nebo různých seminářů. Vznikne tu také prostorná jídelna terasou a krásným výhledem, která se bude využívat na další vzdělávání, kroužky vaření a podobně. Počítá se i s malým bytem pro správce.
Po dokončení budovy bude třeba upravit celý okolní areál. Projekt na úpravu venkovního areálu CVČ je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky. Přes léto se zapracuje na tom, aby tady mohla vzniknout motýlí louka, dále tady vznikne pochůzková stezka ve tvaru pavučiny. V plánu je i gabionový altán s voliérou, venkovní učebna, nová úprava studny nebo ohrada pro ovce. „Rádi potom ty jednotlivé prvky budeme dotvářet s veřejností, s rodinami s dětmi, aby si ten prostor více vzali za svůj a aby se na něho těšili,“ plánuje Fridrich.
Budova by měla být zkolaudována už v červnu, možná poslouží už v době letních prázdnin. „Pokud to čas dovolí a ke konci prázdnin bude už prostor zařízen natolik, abychom ho mohli kvalitně a bezpečně poskytnout na tábor, tak si myslím, že ho poskytnout určitě můžeme a moc rádi,“ prozradil vedoucí CVČ.

-kam-

40741 40742

odebírejte přes RSS