Pečovatelská služba v Hustopečích pomáhá desítkám klientů

31. 10. 2019 · 2 minuty čtení · 1 fotografie · 1 video

Terénní pečovatelská služba města letos přestala rozvážet obědy. Její sociální pracovnice jsou však stále vytížené, pomáhají totiž potřebným v řadě dalších oblastí. Jsou k dispozici obyvatelům Hustopečí, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci a potřebují pomoc jiné osoby.Protože pečovatelská služba sídlí v penzionu pro důchodce, bývá spojována se seniory. „Většina klientů, o které se staráme, jsou senioři. Ale jsme přístupní i dalším klientům, což mohou být jakékoli dospělé osoby po úraze, se zdravotním postižením, s chronickým onemocněním, ale i děti,“ uvedla vedoucí Penzionu a pečovatelské služby Monika Trčková.
Kromě rodin trojčat, které mají službu zdarma, jsou pečovatelky připraveny pomoci také dalším rodinám, jejichž soběstačnost je znemožněna různými zdravotními komplikacemi.
„Nezbytnou podmínkou je, že rodina musí být v nepříznivé sociální situaci, což se ověřuje pomocí komplexního sociálního šetření,“ vysvětlila Trčková.

Pečovatelská služba pomáhá v mnoha situacích. „Nabízíme především pomoc s úkony, na které neexistují komerční služby, což je momentálně nejvíce koupání, pomoc s osobní hygienou, někdy to může být i přebalování, výměna inkontinenčních pomůcek nebo oblékání,“ popsala činnost vedoucí. Pečovatelky poskytují i další nezdravotnické úkony jako je drobný úklid v domácnosti, vyřizování na úřadech, nákupy, nebo doprovází pacienty k lékaři. Vždy se však snaží podporovat jejich soběstačnost. „Hlavní myšlenkou je, že podporujeme samostatnost klientů, že za ně pečovatelka nedělá věci, které by mohli zvládnout sami. Není to naší neochotou nebo nevůlí jim vyhovět,“ osvětlila Trčková.

Pečovatelská služba se v současné době stará asi o 40 klientů. Část z nich má v celodenní péči, což znamená, že pečovatelky dochází do domácnosti vícekrát během své pracovní doby, mezi šestou hodinou ranní a do osmou hodinou večerní. Klient ví přesně, kdy za ním přijde. Návštěvy se domlouvají předem a přizpůsobují se jeho aktuálním individuálním potřebám.

Pečovatelské služby se poskytují na základě smlouvy za úplatu. Účtují se jednou za měsíc a platí se vždy zpětně za předchozí období. „Částka je 120 korun na hodinu, platí se vždy poměrná část za dobu, kterou pečovatelka s klientem stráví, za půl hodiny 60 korun,“ informovala vedoucí.

Sociální pracovnice jezdí také s vozem Seniortaxi, tato služba je však od pečovatelské služby oddělena. Je to služba města Hustopeče, která nabízí seniorům a osobám se zdravotním postižením přepravu v rámci Hustopečí za cenu 20 korun za jednu cestu. „ Momentálně máme kolem 108 vydaných průkazů, pravidelně službu využívá asi 40 lidí,“ prozradila Monika Trčková. Seniortaxi jezdí v době od sedmi hodin od rána do půl třetí odpoledne. Objednávek na jízdy neustále přibývá a je předpoklad, že tomu tak bude i nadále.

-kam-

47366

 

odebírejte přes RSS