Pestrá Noc kostelů lákala k návštěvě

28. 5. 2019 · 2 minuty čtení · 8 fotografí · 1 video

 Hustopečské církve už pojedenácté nechaly své dveře otevřené do pozdních večerních hodin. Kromě prohlídky zákoutí, které běžně bývají veřejnosti nepřístupné, umocňovaly kouzlo této noci patřící kostelům, bohaté a promyšlené programy a aktivity.


V 18 hodin se mohli návštěvníci rozhodnout, zda si v evangelickém kostele chtějí poslechnout koncert absolventů Základní umělecké školy a vyrobit historické zbraně či zhlédnout prezentaci na historické téma, nebo zajít na mši svatou se zpěvy do kostela sv. Václava a sv. Anežky České. Tam po mši proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů výtvarné soutěže na téma Hustopečský kostel včera, dnes a zítra, jež byla vypsána u příležitosti 25. výročí vysvěcení kostela a uzdu fantazii mohl popustit opravdu každý.

K překvapení všech se místo očekávaných padesáti obrazů do soutěže zapojilo úžasných 124 děl, a tak se odborná komise, kterou tvořily mimo jiné i paní učitelky Základní umělecké školy a Základní školy Komenského, u vybírání tří nejlepších v šesti kategoriích opravdu zapotila. „Musím se přiznat, že tolik obrazů jsme opravdu nečekali, udělalo nám to obrovskou radost, ale výběr těch nejlepších byl velmi náročný úkol,“ přiznal děkan Jan Nekuda, který se na výběru vítězů spolupodílel a sám ceny předal. Kromě cen za obrazy byla udělena také zvláštní ocenění za 3D modely.

Výstavu děl v kostele doplnily také fotografie zachycující život farnosti. Kromě prohlídky se návštěvníci mohli formou kvízu seznámit s patronkou kostela nebo posedět ve farní kavárně nabízející širokou škálu dobrot. V devět hodin večer pak začínala meditativní modlitba se zpěvy skupiny Srdce a program uzavřelo vystoupení mladých varhaníků. Mimo to byla návštěvě otevřená kaple svatého Rocha na Křížovém kopci, která je veřejnosti běžně nepřístupná.

V modlitebně Apoštolské církve bylo po celý večer možno prohlédnout si prostory Křesťanského centra a pro odvážlivce byly připraveny africké pochutiny jako například simu, pražené kobylky nebo cukrová třtina. Na místě se také nacházel celý tým účastníků posledního výjezdu do Malawi, kteří o svém dobrodružství s nadšením vyprávěli.
Milovníci knih se mohli pokochat několika desítkami různých vydání biblí, k nimž měl co říct sám předseda České biblické společnosti, Karel Fridrich. K těm, co jsme znali z minulého roku, jako byla například maskáčová bible speciálně pro armádu, nebo kapesní bible se zipem určena skautům, přibyla Kralická šestidílka v jednom svazku. „Vydat to takhle dříve nebylo možné, ale díky technologiím se dílo podařilo dát dohromady. Je to bible kralická s poznámkami, které kraličtí dělali, což je určitě zajímavý náhled na myšlení člověka 16. a 17. století,“ představuje novinku pastor Fridrich.

Celá noc se nesla v přátelském duchu a ve znamení štědrosti, pokory a ochoty. Kostely nerozsvítily pouze světla, ale také neobyčejné aktivity a veselé hlasy všech návštěvníků, které rozezněly posvátné prostory. Nezbývá, než se těšit na další mystickou noc!

-slam-

odebírejte přes RSS