Pietní akt připomněl výročí osvobození města

17. 4. 2019 · 2 minuty čtení · 9 fotografí · 1 video
Téma Z města

 V těchto dnech uplynulo 74 let od osvobození města. Na hřbitově Rudé armády se konal pietní akt k uctění památky vojáků, kteří konec války zaplatili životem. V úterý 16. dubna si významní hosté spolu se zástupci vedení města, škol i veřejnosti připomněli výročí osvobození Hustopečí. Zvuk harmoniky a ruské kozácké písně v podání místních gymnazistů přenesly přítomné zpět do pozdního jara roku 1945.


Starostka města v úvodu připomněla osvobozovací boje i historii vzniku hřbitova Rudé armády. Bitva začala po 9. hodině ráno a před 13. hodinou bylo město již osvobozeno. Na území katastru padlo nebo na následky zranění zemřelo 378 vojáků. Ještě na podzim pětačtyřicátého roku bylo rozhodnuto, že v Hustopečích bude zřízeno centrální pohřebiště pro příslušníky Rudé armády. Na místě je pochováno téměř dva tisíce vojáků padlých na okrese Břeclav a Mikulov, většina z nich v hromadném hrobě. Jejich jména by měla být v brzké době umístěna ve hřbitovní kapli.

Atašé generálního konzula Ruské federace Artyom Indyčenko poděkoval městu Hustopeče i všem, kteří pečují o hroby padlých. Podělil se i o svou nedávnou osobní zkušenost z evidence vojenských hrobů, při níž na nedalekém kobylském hřbitově objevil emotivní nápis na pomníku mladého ruského vojáka. Otec vyjadřuje smutek nad ztrátou syna, kontrastující s všeobecnou radostí z konce války. Indyčenko zmínil i přínos pana Josefa Babáčka, díky jehož celoživotní sbírce militarií byla před rokem otevřena stálá expozice hustopečského muzea Osvobození 1945: „Pan Babáček v nejbližší době dostane z velvyslanectví vyznamenání a brzy bude vyznamenán i přímo z Moskvy, protože takových lidí, jako je pan Babáček, je opravdu málo!“

Plukovník Vlastimil Němeček ze společnosti Ludvíka Svobody připomněl jména hrdinů osvobozovacích bojů v okolí Hustopečí a ocenil řadu současných aktivit připomínajících osvobození. Vyzdvihl i místní gymnazisty, kteří před pár dny získali vynikající druhé místo v krajském kole Puškinova památníku.

Účast mladých na vzpomínkové akci potěšil i starostku Hanu Potměšilovou. „Mladí lidé v současné době považují za samozřejmé, že žijí ve svobodné zemi, že mohou svobodně vyjadřovat své názory. Neuvědomují si, že svoboda je křehká věc a že se o ni musí usilovat,“ osvětlila jeden z důvodů pořádání podobných vzpomínkových akcí Potměšilová.

-kam-

 

odebírejte přes RSS