Pietní akt uctil památku padlých vojáků a připomněl osvobození Hustopečí

14. 4. 2023 · 1 minuta čtení · 9 fotografí
Téma Z města

V neděli 16. dubna uplyne 78 let od osvobození Hustopečí od německých okupantů. Zástupci města a veřejnost se sešli na hřbitově Rudé armády, kde uctili památku těch, kteří ztratili svoje životy v boji za naši svobodu.
„Setkáváme se v době, kdy jsme již téměř 14 měsíců svědky agresivní války ve jménu nesmyslné ideologie, ve které umírají další vojáci i civilisté. Přesto, nebo právě proto, je potřeba dnes vzpomenout na ty, kteří padli za naši svobodu a už se nikdy nevrátili mezi své milované,“ uvedla starostka, Hana Potměšilová.
Kvůli deštivému počasí se úvodní část vzpomínkového aktu přesunula do hřbitovní kaple. Zde se o doprovodná hudební vystoupení postarali studenti místního gymnázia. Následovalo položení věnců k památníku zemřelých.
„V mohyle a jednotlivých hrobech jsou pohřbeni důstojníci a řadoví vojáci padlí na Hustopečsku a Mikulovsku. Jsou jich téměř dva tisíce. Patří mezi ně Rusové, Ukrajinci, Arménci, Bělorusové, Osetinci či Azerbájdžánci. Odpočívají zde ateisté, křesťané, stejně jako muslimové nebo židé. Všechny spojuje krutý osud. Zemřeli pár dní před vytouženým mírem,“ doplnila Potměšilová.  
-hrad-

odebírejte přes RSS