Písmenkové království přijalo nové rytíře

8. 6. 2022 · 2 minuty čtení · 16 fotografí · 1 video
Po celý rok se prvňáčci z hustopečských základních škol pilně učili číst, aby na konci školního roku mohli slavnostně vstoupit mezi rytíře čtenářského řádu v Písmenkovém království městské knihovny...


Městská knihovna se může těšit z dalších nadšených čtenářů. Po koronavirové pauze se opět otevřely brány Písmenkového království, aby zdejší král s královnou přijali k audienci pážata z prvních tříd. „Děti jsou pasovány na rytíře čtenářského řádu. není to ovšem zadarmo. Musí prokázat, že si čestný titul zaslouží splněním tří úkolů,“ seznamuje nás s průběhem tradičního rituálu knihovnice Jana Unverdorbenová.

Tři zkoušky zahrnovaly poznávání písmenek, přiřazování slov k obrázkům a hlavně čtení z pohádkové knížky. „Náš královský šašek to nazývá úkol dva v jednom. děti si vylosují úryvek z nějaké knížky. Ten musí nejen nahlas přečíst panu králi, ale hlavně poznat, o jakou knížku se jedná. Vybíráme vždy nějaké známé pohádkové příběhy, aby to bylo rozpoznatelné,“ vysvětluje knihovnice.

Během června se tak před královským trůnem vystřídají všechny čtyři třídy prvňáčků z obou hustopečských základních škol. „Je to krásná tradice, kterou v knihovně máme zavedenou už několik let a dětem i rodičům se to vždy moc líbí. Máme tu i žáky z místní Základní umělecké školy, kteří nám při pasování troubí na trumpety fanfáry, takže je to opravdu zážitek na celý život,“ usmívá se knihovnice. 

Součástí krásné tradice je i pozvánka do knihovny a první rok půjčování knížek zdarma. Zatímco prokázat, že umí číst, se prvňáčkům podařilo na výbornou, využít své dovednosti a začíst se do knihovnou nabízených titulů, to bývá mnohdy náročnější úkol. „Víte, ono je hrozně těžké obecně říci, jestli děti čtou nebo ne. Ne každé dítě chodí do knihovny, možná čtou doma z kupovaných knih. Každopádně my v knihovně máme pro děti spoustu krásných knížek, které neustále doplňujeme a obměňujeme, takže tu máme i ty nejnovější a budeme moc rádi, když k nám děti přijdou a číst budou. Moc se na všechny rytíře těšíme,“ pozvala Unverdorbenová. -nov-

odebírejte přes RSS