Plamínek, který putuje napříč světem dorazí i do Hustopečí

15. 12. 2019 · 1 minuta čtení · 2 fotografie

Předávání olympijské pochodně sledují miliony diváků takřka v přímém přenosu. S nesrovnatelně menší pompou a ve vší tichosti se každý rok před Vánoci roznáší plamínek světla z Betlémské baziliky do celého světa.

V sobotu 14. prosince v pozdní večer dorazil tento symbol míru a porozumění mezi národy i do České republiky. Z Vídně do Brna jej přivezly skautky z Jedovnic. "Vezli jsme světlo v několika lucerničkách. Kdyby náhodou zhaslo světlo nám, tak je v záložních lucernách. A příští týden v sobotu je skauti ve vlacích a autobusech rozvezou lidem do celé republiky," popsala cestu skautka Gabriela Plchová z Boskovic na Blanensku redaktorům Břeclavského deníku.

V neděli v devět hodin dopoledne předali tento symbol Vánoc v katedrále na Petrově brněnskému biskupovi Vojtěchovi Cikrlemu. Z chrámu svatého Petra a Pavla si ho pak můžou odnést lidé do svých domovů.

V Hustopečích budou světlo z Betléma roznášet skauti v pondělí 23. prosince. Chcete-li jej mít doma, napište svou adresu na email betlemskesvetlohustopece@seznam.cz. Svíce bude hořet i v kostele sv. Václava, odkud si jej můžete odnést během vánočních bohoslužeb.

Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do téměř třiceti zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze. 

-nov-
Foto: Ondřej požár, Břeclavský deník

odebírejte přes RSS