Platím, platíš, platíme. Historické bankovky v knihovně

2. 10. 2013 · 2 minuty čtení · 4 fotografie
Pěkný balík peněz je ode dneška k vidění v městské knihovně. Historické bankovky tady vystavuje sběratel Jaroslav Slezák z Němčiček. Ve své sbírce má takové skvosty jako pěti či padesáti miliónovku nebo dvacetikorunu s Janem Palachem v plamenech.
„Sbírka začíná na našem území obdobím Rakouska Uherska a končí rokem 90,“ shrnul Jaroslav Slezák. Staré mince začal sbírat už jako desetiletý kluk, v 60. a 70. letech potom přešel na bankovky a dnes jich má několik stovek kusů. Nejstarší až z poloviny 19. století.
Bankovky tvoří ucelenou řadu, jak šel čas. Je v nich zachycená celá historická posloupnost. Od dob Rakouska Uherska nechybí ani jedna. Peníze tak mohou sloužit jako zajímavý pohled do historie.
„Jejich prostřednictvím dostaneme obraz historické skutečnosti obyčejných lidí. Zjistíme například, kolik si dělník v jakém roce vydělal, kolik stál oblek, košile, boty. Peníze podávají představu o životě těch lidí,“ myslí si sběratel.
V knihovně je například k vidění 50 milionů marek ze začátku 20. let 20. století. V té době, při takzvané hyperinflaci, se však za ni dal v Německu pořídit akorát jeden bochník chleba. A zajímavostí je na výstavě víc.
„Je tady dvacetikoruna s Janem Žižkou. Když se ale otočí o 180 stupňů, tak se z Jana Žižky stane Jan Palach s plameny pod obličejem, což byl trik tvůrců této bankovky. Politické vedení na to přišlo, až už byla bankovka v oběhu,“ zmínil například Slezák.
Hodnotu celé sbírky si však sběratel netroufá vyčíslit, některé bankovky jsou originály, jiné pouze kopie. „Některé kousky jsou natolik poškozené, že jsem si je netroufal vystavovat. Některé jsou tady barevné kopie nebo dokonce jen černobílé. Je to proto, že chci, aby byla zachycená celá posloupnost. Nejde mi totiž o to, aby se ze sbírky stala nějaká vzácnost, ale abych měl jednotlivé papírové peníze tak, jak šly za sebou,“ svěřil se sběratel.
Výstava Platím, platíš, platíme bude v knihovně k vidění po celý říjen. Kromě bankovek z Českých zemí a z Československa na ní na návštěvníky čekají i ukázky platidel polských, ruských, maďarských, sovětských nebo mongolských.
Více uvidíte ve vysílání Hustopečského magazínu č. 229, vychází v pátek 4.10.2013. 
(Text a foto: Jana Langová) 
[caption id="attachment_6248" align="alignnone" width="700"] Knihovnice Jitka Horáková a sběratel Jaroslav Slezák.[/caption]



 
odebírejte přes RSS