Policie představila svou práci hustopečským dětem

13. 9. 2019 · 2 minuty čtení · 10 fotografí · 1 video

Ve čtvrtek 12. září pozvali policisté zhruba tisícovku hustopečských dětí do areálu firmy Agrotec, aby jim ukázali svou práci. „Rozhodli jsme se, že představíme zejména žákům vyšších ročníků a středoškolákům práci České policie, takže tady máme Den policie České republiky,“ řekla mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.


Územní odbor Břeclav Policie České republiky nepořádal podobnou prezentační akci poprvé.„Tuto akci pořádáme už jako druhý ročník, ten první jsme měli v Mikulově. Mnozí byli překvapeni, kolik činností policie má, protože většinou je známa jenom pořádková služba nebo ta dopravní. Myslím si, že to rozšíří ten obzor veřejnosti a zejména těch žáků,“ uvedla Haraštová. Neskrývala ani, že by také chtěli přilákat mladé lidi do svých řad: „Věříme, že se někdo třeba rozhodne a po skončení střední školy se přidá k policii.“

Svou práci představovali policisté spadající pod Krajské ředitelství Jihomoravského kraje. Při dynamických ukázkách nejprve zásahová jednotka předvedla zneškodnění ozbrojeného pachatele, kynologové zpacifikovali výtržníka v pohostinství i útočníka, který napadl ženu. Přihlížející odměnili potleskem hipology se skvěle vycvičenými koňmi. Ty nerozrušil zakrytý výhled, výstřely ani oheň. Těžkooděnci ukázali zásah se střelbou gumovými projektily i značkovacími kuličkami. Speciální pořádková jednotka se používá převážně při nasazeních, kde se vyskytuje větší počet osob, při demonstracích, sportovních utkáních a podobných větších akcích.

Kromě policistů se na programu podílely také další složky Integrovaného záchranného systému. Hasiči ukázali vyprošťování a demonstrovali nebezpečí hašení oleje vodou.
Při statických ukázkách si děti mohly prohlédnout vystavenou techniku a dopravní prostředky nebo se blíže seznámit s jednotlivými odděleními policie. Kriminalisté z Břeclavi ukazovali, jak se na místě činu zajišťují daktyloskopické stopy. U dopravních policistů návštěvníci vyplňovali dopravní testy nebo zkoušeli brýle pro simulaci opilosti. Nahlédnout mohli i do práce policejních potápěčů a prohlédnout si jejich speciální výstroj.
Pořádková policie ukázala rozličné zbraně a pyrotechnici přivezli munici z druhé světové války, která se dodnes stále nachází a je velmi nebezpečná. U záchranky se děti mohly podívat do sanitky a vyzkoušet si resuscitaci s přístrojem pro defibrilaci, který je určený pro laickou veřejnost. Dozvěděli se, jak postupovat, když najdou na ulici někoho, kdo leží, nereaguje, jak se mají v takové situaci zachovat.

Mezitím, co na Dni policie předváděli simulovanou resuscitaci, pár desítek metrů odtud zasahovala záchranná zdravotní služba při skutečné nehodě. Krátce po jedenácté hodině přecházela starší žena přes silnici u kruhového objezdu mimo přechod pro chodce a náhle vstoupila do cesty nákladnímu vozidlu s návěsem. I přes rychlý zásah a veškerou snahu zdravotníků se její životní funkce nepodařilo obnovit a vážným zraněním podlehla. V místě byla na několik hodin omezena doprava.

-kam-

odebírejte přes RSS