Poslední adventní koncert patřil skupině z Bořetic

21. 12. 2022 · 2 minuty čtení · 5 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Šňůra adventních koncertů je za námi. V podvečer poslední předvánoční neděle ji v kostele svatého Václava završil zpěv chrámového, který k nám neměl dalekou cestu. Deo Gracias je hudební schola z nedalekých Bořetic a působí při kostele sv. Anny. V Hustopečích se představili se svými přáteli, kapelou Hoří z Deblína.


Schola má dlouholetou tradici a původní uskupení čítalo na padesát členů. „Dnes jsme tady s přáteli z Deblína, se kterými jsme se seznámili asi před deseti lety a od té doby spolu natáčíme a nacvičujeme cédéčko a sejít se nám podařilo až teď, po deseti letech, takže jsme do Hustopečí přijeli nejen zazpívat adventní písničky, ale taky konečně představit to, na čem celou dobu pracujeme,“ raduje se zpěvačka Veronika Nováková.

Jakmile koncert začal a kostelem se linuly příjemné tóny sboru i kapely, roztála duše nejednoho posluchače. Každý, kdo se do hladivých skladeb zaposlouchal, musel mít pocit, že se jedná o profesionální hudební uskupení. „Pravda je taková, že nejsme žádní profesionální muzikanti, ale pořád nás to spolu baví a scházíme se a něco vymýšlíme, stále je co zpívat, co hrát… a pomaloučku polehoučku se někam posouváme, ale není to tak, že by do Hustopečí přijeli profesionální muzikanti. Kdežto kamarádi z kapely Hoří, to jsou opravdu profesionálové, kteří nám moc pomohli,“ vyjadřuje vděk zpěvačka Nováková.

S kapelou Hoří se schola Deo Gratias nesetkává tak často, jak by si přála. Ačkoliv se vzdálenost přibližně osmdesát kilometrů nemusí zdát nepřekonatelná, časové a jiné překážky společným hudebním zkouškám do karet příliš nenahrávají. Přesto jsou zpěváci i muzikanti schopní spolupracovat i distančně. Koneckonců i koncertní vystoupení secvičili jen pár hodin před samotným začátkem.

Zpěváky z Deo Gratias bylo možno v dřívějších letech vídat koncertovat velmi často a účastnili se také festivalů. I jejich činnost značně ovlivnila covidová pandemie a před veřejnost poprvé předstoupili až teď, na koncertě v Hustopečích. Ten zpěvákům sloužil jako startovací linie, protože Deo Gratias si v tomto roce můžete naservírovat ještě při dvou příležitostech. „Budeme vystupovat ještě 23. prosince v Bořeticích, kde hrajeme ten samý koncert s tím malým rozdílem, že až tam se teprve bude žehnat našemu cédéčku a budeme jej oficiálně představovat, takže hustopečští mají menší náskok. A 26. prosince zazpíváme v Bořeticích ještě jednou na živém betlému před kostelem v parku, bude to taková romantika a hezká vánoční akcička, tak si náš přijďte poslechnout!“ zve na vystoupení Deo Gracias Veronika Nováková. -slam-

odebírejte přes RSS