Poslední socha z původního kostela je po rekonstrukci

16. 9. 2015 · 2 minuty čtení · 2 fotografie
Svatý Vít, svatá Ludmila, svatý Pavel a svatý Petr. Čtveřice soch z původního hustopečského kostela už je kompletní. Všechny jsou opravené a zdobí svatostánek na Dukelském náměstí.
Zářením zlikvidovat všechny parazity, poté petrifikovat neboli zpevnit materiál, nově vyrobit ulomené a ztracené díly, odhalit původní vrstvu nátěru, bělení a na závěr pozlacení – tím vším prošly v posledních letech čtyři sochy z původního hustopečského kostela. Teď už všechny září novotou. Na konci prázdnin se podařila dokončit restaurace poslední z nich.
„Socha svatého Petra se nám vrátila z restaurátorské dílny asi před měsícem. Je to poslední ze čtyř soch, které byly na oltáři ve starém hustopečském kostele,“ potvrdil děkan Pavel Kafka.
Velká část peněz na opravu sv. Petra se podařila získat díky zrestaurované svaté Ludmile a svatému Pavlovi. Tyto dvě sochy vyhrály soutěž o nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje v roce 2014. Zvítězily díky více než 17 stovkám SMS hlasů, které lidé poslali během několika měsíců. Za vítězství připadla římskokatolické farnosti Hustopeče prémie ve výši 50 tisíc korun. Peníze se použily na opravu poslední sochy.
„Celkem jsme za rekonstrukci sochy zaplatili 91 tisíc korun. 31 tisíc jsme dostali jako dotaci z Jihomoravského kraje, 50 tisíc jsme získali vítězstvím v soutěži a zbývajících deset tisíc jsme si sami sehnali,“ vypočítal děkan.
O nejlépe opravenou památku kraje soutěžila o rok dříve i první z opravených soch – sv. Vít. Skončil na druhém místě. Restaurované figury, podle odhadů více než 300 let staré, budou vystaveny v kostele svatého Václava a svaté Anežky České na Dukelském náměstí.
„Rádi bychom v zadní části kostela, která začíná pod kůrem, umístili expozici o bývalém svatostánku. Konzultovali jsme to i s autorem kostela, s panem Kolkem. Prostor pro to ještě sice není úplně upravený, ale už je připravený na to, aby se tam mohly umístit alespoň ony čtyři sochy,“ uvedl Kafka.
Z původního kostela se dochoval ještě dřevěný kříž. Podle děkana není sice tak poničený, jako byly sochy, i o jeho opravě se však do budoucna uvažuje.
Sledujte reportáž v Hustopečském magazínu č. 321, vychází v pátek 18.9.2015. 
-jal-, Foto: archiv farnosti
[caption id="attachment_23947" align="alignnone" width="525"] Sv. Petr před opravou.[/caption]
[caption id="attachment_23948" align="alignnone" width="525"] Socha sv. Petra po opravě.[/caption]
odebírejte přes RSS