Potravinová pomoc na Hustopečsku vyčerpala zásoby

5. 3. 2021 · 2 minuty čtení · 4 fotografie · 1 video
Téma Z města

Obrovská vlna solidarity se projevila při podzimním kole Sbírky potravin, kdy se pro Potravinovou pomoc v Hustopečích podařilo vybrat neuvěřitelných 800 kg potravin a další stovky drogistického zboží. 

Zásoby potravin však došly dříve, než by se mohlo zdát a regály už dnes zejí prázdnotou.

„Předně chci poděkovat každému, kdo se do sbírky zapojil, protože to bylo neuvěřitelně krásné gesto a překvapilo mě, kolik štědrých lidí tu máme. Mohli jsme díky vám rozdávat našim klientům potraviny, které běžně z centrálního skladu nedostáváme, nebo je dostáváme s prošlou lhůtou trvanlivosti. Měla jsem velkou radost, když jsem mohla rodinám s malými dětmi předávat v podstatě plnohodnotné "nákupy" a ještě i drobnosti pro děti. Nicméně i když se zdá, že těch potravin bylo mnoho, tak půlrok je dlouhá doba a našich klientů přibývá. Nevím, jestli to souvisí s pandemií, ale v tuto chvíli máme potraviny na poslední dávku pomoci a od poloviny března už budeme muset opět zajet do Brna do centrálního skladu, kde snad něco budou mít. Celkově jsou totiž potravinové banky poloprázdné,“ popsala situaci s potravinami vedoucí pomoci Jitka Lachmanová, jejíž slova potvrzují i celoplošná média.

S Potravinovou pomocí Hustopeče úzce spolupracuje Sociální odbor města Hustopeče, který aktivně vyhledává ty, kterým by bylo potřeba pomoci. „Díky štědrosti občanů z podzimu se podařila jedna úžasná věc, že jsme mohli potraviny rozvážet i do rodin, o kterých víme, že objektivně jsou v nouzi, ale hrdost jim nedovolí si pro potraviny zajít. To je bohužel častý jev, že lidé se bojí říct si o pomoc, přestože ji potřebují. Bojí se výsměchu okolí nebo si třeba myslí, že jiní jsou na tom ještě hůř, proto se neozvou. Často tím ale trpí děti. Proto jsme tyto rodiny navštěvovali, potraviny předali a vyzvali je, aby v případě potřeby určitě využili Potravinové pomoci pod kostelem,“ popisuje vedoucí odboru Tomáš Laz. 

Odbor Marketing a kultura města Hustopeče se rozhodl opět zapojit do jarního kola celostátního projektu Sbírka potravin, kdy výtěžek opět poputuje pro Hustopečsko. A o příspěvek prosí každého z vás. Sbírka proběhne ve dnech 23. a 24. dubna 2021.

Do té doby znovu upozorňujeme na potravinový Foodbox v prodejně Coop na Bratislavské ulici, kam můžete potraviny vhazovat při každém nákupu. Schránka je pravidelně kontrolována a potraviny se okamžitě převáží so skladu pod kostel, aby se dostali potřebným. 


Jaké potraviny je vhodné darovat do foodboxu? Obecně lze říci, že trvanlivé:

  • konzervy a zavařeniny, instantní polévky,
  • trvanlivá mléka, oleje, sirupy
  • těstoviny, rýže, mouka, sypké směsi
  • drogerie a hygienické potřeby
  • dětská výživa a potřeby pro děti něco dobrého "na chuť"

Za každý dar děkujeme!

odebírejte přes RSS