Přechod u kina bude lépe osvětlen

14. 2. 2018 · 1 minuta čtení · 4 fotografie · 1 video
Téma Z města

Už několik střetů vozidel s chodci má za sebou frekventovaný přechod pro chodce na hlavní ulici Bratislavská. Vyžádaly si několik zranění a dokonce jeden lidský život. Město se proto rozhodlo jednat a v průběhu tohoto týdne instaluje na sloupy u přechodu moderní svítidla.


"Nešlo to jinak. Obzvláště po setmění, kdy se vypne světelná signalizace, byl pro některé řidiče i chodce přechod špatně přehledný," vysvětluje důvod pořízení nových svítilen místostarosta Bořivoj Švásta.
Lampy se budou instalovat postupně, aby každý mohl přímo na místě posoudit rozdíl v intenzitě obou svítidel a jejich přínos. "Je to nová generace světel s vyšším výkonem a menší spotřebou a já věřím, že to bude fungovat," popisuje Bořivoj Švásta.
V těchto systémech jsou využívána odolná svítidla, která vyzařují světlo bílé barvy s vyšším světelným výkonem, při kterém jsou v nočních hodinách a v jinak nepříznivých situacích jako déšť, mlha, nebo sníh dobře vidět i chodci, kteří jsou oblečeni do tmavého oděvu. Chodec je díky světelně technickým vlastnostem svítidla osvětlen v pozitivním kontrastu oproti instalovanému pouličnímu osvětlení ve směru jízdy vozidla, což umožní řidiči přizpůsobit jízdu tak, aby nedošlo ke střetu. 
Moderní svítilny má město Hustopeče zapůjčené na dobu šesti měsíců a pokud se ukáží jako smysluplné, začne se jednat o jejich koupi. Ani staré svítilny nepřijdou nazmar. "Pokud tento systém zafunguje, pak necháme nová světla na tomto přechodu a ta stará použijeme na ulici Jiráskova, kde se veřejné osvětlení teprve projektuje," uzavřel Bořivoj Švásta.
Druhá lampa se bude instalovat v pátek 16. února dopoledne. Do té doby může každý posoudit rozdíl starého a nového osvětlení.
-nov-

odebírejte přes RSS