První letošní tábory patřily divadlu a koním

9. 7. 2024 · 2 minuty čtení · 18 fotografí · 1 video
Téma Kultura

S příchodem prázdnin zahajujeme i naši každoroční inspekci letních táborů. Prvními byly příměstský tábor Divadelní kukátko a příměstský tábor s koňmi pod taktovkou Chovatelů z Pavučiny.


V prostorách M-klubu to v prvním prázdninovém týdnu vypadalo jako v divadelním zákulisí. Děti, které se zde účastnili příměstského táboru s názvem Divadelní kukátko, tak mohli pomyslně i prakticky nakouknout za divadelní oponu a vyzkoušet si prkna, která znamenají svět. „Tento tábor je zaměřen pro děti, které k divadlu inklinují, zajímá je nebo mají ambice se v tomto oboru více realizovat. Samozřejmě jsou tu děti, které si to chtějí jen vyzkoušet nebo se jim hodí termín táboru. I pro tyto děti máme připravené aktivity, aby je bavily, ale zároveň si nenásilnou formou mohly divadlo vyzkoušet,“ říká vedoucí tábora Michaela Straková.

Účastníky táboru jsme zastihli při výrobě pokladniček na honoráře. Pro naši kameru se však uvolili a předvedli i kus svého hereckého umění. Mimo herecké profese si děti si během týdenního táboru mohli vyzkoušet práci kostymérky, maskéři, kulisáci, režiséři i scénáristi. „Kromě toho, že si zkouší různé divadelní profese, máme i možnost si vyzkoušet různé druhy divadla, ať už pohybové, taneční, mimické a dokonce i loutkové. Cílem je, aby se děti s těmito řemesly seznámily a třeba se jim něco zalíbí natolik, že se jim budou chtít věnovat i dále,“ přibližuje plány Straková.

S podobným úmyslem se v dalším prázdninovém týdnu konal jeden z nejžádanějších příměstských táborů ve městě, Tábor s koňmi pod hlavičkou chovatelů Centra volného času Pavučina. Turnusů mají během léta hned několik a všechny jsou beznadějně obsazené. „Chceme dětem ukázat, co to znamená jezdit na koni. Že to není jenom o té projížďce samotné, ale že kůň je živý tvor a je potřeba se o něj dobře postarat, než si sedneme do sedla. Spoustě lidem ta práce kolem koní nevoní a je pravda, že obzvláště v těchto vedrech je to náročné, ale děti to zvládají na jedničku. Spousta z nich už to zná z našich jezdeckých kroužků, a ti, kteří jsou tu poprvé si rychle zvyknou a za tu radost z projížďky práce ve stáji stojí,“ smála se vedoucí tábora Klára Spaková. 

Každého turnusu se účastní 16 dětí, které dopoledne tráví ve stájích a na jízdárně, kde se učí nejen na koních jezdit, ale také o ně správně pečovat. Odpoledne se věnují výtvarným technikám, sportu a celotáborové hře. Přestože většinu času tráví děti v prostorách Pavučiny, a přestože se věnují i práci, která není zrovna z nejčistších, z tábora jsou nadšené. -otah-, -nov-

 

odebírejte přes RSS