Radní měli na stole přes 50 bodů

24. 5. 2023 · 2 minuty čtení
Téma Z města
V úterý 23. května se sešli radní města, aby probrali například podání žádostí o dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení, založení záhonů kolem cyklostezky nebo aby schválili nové oddávací místo.


2. etapa rekonstrukce veřejného osvětlení pokročila

Město Hustopeče podalo žádost o dotaci na 2. etapu rekonstrukce veřejného osvětlení. „V loňském roce proběhla větší, 1. etapa, a budeme rádi, když uspějeme i letos – tím pádem by byly vyměněny téměř všechny zbývající sodíkové lampy ve městě za úsporné LED lampy. Díky tomu uspoříme přes 70 % elektrické energie,“ říká starostka Hana Potměšilová. Jedná se o dotační titul Ministerstva průmyslu a obchodu Efekt II.

Zpětně vyplacená dotace od SFŽP zaplatí vysazený ovocný sad

V roce 2022 bylo v Tesárkově údolí vysazeno téměř 200 ovocných stromků. Zpětně se na výsadbu podařilo získat 100% dotaci od Státního fondu životního prostředí ČR, tedy 238 tisíc. „Ovoce z volně přístupného sadu bude v budoucnu k dispozici všem občanům, kteří si mohou ovoce utrhnout a občerstvit se,“ komentuje místostarosta Bořivoj Švásta. „Bohužel musím také zmínit, že po výsadbě někdo drze vyryl a odvezl z různých míst nového sadu jeden z druhů stromů, což mě osobně hodně zamrzelo,“ doplnil. Na stole je také případná naučná trasa, která by k tomuto sadu vedla.

Opraví se kříž za finančním úřadem

Radní schválili dvě smlouvy o poskytnutí dotací od Jihomoravského kraje. „V podávání žádostí o finanční podporu jsme poměrně úspěšní a náš kraj je k Hustopečím letos opět štědrý. Obdrželi jsme dotaci na TIC a opravu kříže,“ raduje se místostarosta Josef Horák. Z rozpočtu kraje k nám poputuje 22 tisíc na opravu kříže na kopci za ulicí Habánská a 45 tisíc na fungování turistického informačního centra.

Oddávat se bude také na Střelnici

Snoubenci budou moci nově uzavřít sňatek také v budově bývalé Střelnice v ulici Na Hradbách. „Myslíme si, že to je velmi důstojné prostředí pro konání menší svatby,“ těší se starostka.

Tábory ozdobí nové záhony

Nedávno zrekonstruovaná ulice Tábory bude zelenější. „Rozhodli jsme se pro založení květinových záhonů kolem cyklostezky. Vybudují se trvalkové záhony a vysadí cibuloviny tak, aby byly ostrůvky celý rok barevné,“ říká místostarosta Bořivoj Švásta. Z městské kasy poputuje 195 tisíc.

Vzpomínky pamětníků budou zdokumentovány

Projekt Příběhy našich sousedů zaznamená vzpomínky nejstarších občanů města. „Post Bellum dokumentuje vzpomínky pamětníků a jsme velmi rádi, že se nám podařilo navázat s nimi spolupráci. Oslovili jsme obě základní školy a procesu zpovídání našich pamětníků se ujmou místní žáci,“ říká místostarosta Bořivoj Švásta. Městská kasa podpoří tento projekt částkou 56 tisíc – peníze jsou určeny na natáčení dokumentů, pořádání workshopů či uspořádání slavnostní závěrečné prezentace.

Pískoviště na Lipovce bude zakryto speciální sítí

Radní schválili investici, kterou ocení nejeden rodič či prarodič. Jedná se o zakrytí pískoviště Lipová za necelých 19 tisíc korun. „Na pískoviště se nainstaluje polyetylenová síť, která zabrání napadání nečistot (např. listí, květů, odpadků) do pískoviště, vstupu malých zvířat a zároveň znečištění pískoviště zvířecími exkrementy,“ představuje investici místostarosta Josef Horák.

-otah-

 

odebírejte přes RSS