Radost v Radosti! Klientům Diakonie roste nové centrum přímo naproti Pavučiny

11. 4. 2023 · 2 minuty čtení · 8 fotografí · 1 video
Téma Z města
Centrum volného času Pavučina je od svého otevření v roce 2019 neodmyslitelně spojeno se sociálně terapeutickými dílnami Radost Diakonie Betlém, které sídlí v přízemí budovy. Prostory však klientům dlouhodobě nevyhovují a Diakonie se snažila najít vhodnější. Letos se to konečně povedlo. 


Díky dotaci a šťastné souhře náhod se klienti přesunou do vlastní budovy přímo naproti Pavučiny. „Já to nazývám čistým zázrakem, protože se ve správný čas sešly dvě klíčové události. Díky mamince jedné klientky se nám podařilo spojit s poctivým člověkem, který tuto budovu prodával, a přestože měl výhodnější nabídky, tak si plácl s námi. To bylo podstatné. A druhá věc byl dotační titul z Integrovaného regionálního operačního programu Ministerstva pro místní rozvoj v rámci výzvy Evropské unie, která reaguje na dopady Covidu a snaží se podporovat sociální infrastrukturu,“ vysvětluje okolnosti nové stavby ředitel Diakonie Betlém Petr Hejl.

Budova bývalé ubytovny bude zrekonstruována do konce roku a poskytne azyl až dvaceti klientům. Kromě samotných dílen je v ní myšleno i na další zázemí. „Současné prostory jsou našim klientům malé a ani nesplňují některé parametry, které by tato služba měla mít. V nové budově vznikne pět dílen, zázemí pro individuální práci s klientem, tělocvična, kuchyně s jídelnou i společenským sálem, a dokonce tréninkový byt, ve kterém si klienti mohou nacvičovat činnosti pro samostatné bydlení. Celkově se bavíme o investici za vysoutěžených 16 milionů korun, ale už teď víme, že ty náklady budou minimálně o dva miliony vyšší, protože se při rekonstrukci objevily některé věci, které budeme muset vyřešit a to samozřejmě cenu navyšuje,“ posteskl si ředitel Hejl.

Sociálně terapeutické dílny jsou určeny klientům s lehčím, středním i těžkým mentálním, případně kombinovaným tělesným postižením. Pomocí výtvarných technik se učí pracovním i společenským návykům. Prodejem výrobků získávají prostředky na další materiál. Prozatím je nová budova Diakonie navržena pouze pro denní provoz. Do budoucna však skýtá prostory pro rozšíření na ubytovací služby. „Zatím pojedeme v režimu od sedmi ráno do čtyř odpoledne. Ale součástí objektu je i pozemek, na kterém by se mohlo postavit chráněné bydlení, což je náš sen na další roky. A my už jsme v Diakonii byli několikrát svědky toho, že i když mluvíme o snech, mluvíme o něčem, co se může vyplnit a často se vyplní. Tak s pomocí Boží doufáme,“ usmíval se ředitel Hejl. -nov-

odebírejte přes RSS