Radost z Betléma máme v Hustopečích už od září

13. 12. 2019 · 1 minuta čtení · 5 fotografí · 1 video

V prostorách nové Pavučiny je už od začátku školního roku živo i v dopoledních hodinách. Středisko Betlém Diakonie Českobratrské církve evangelické tu otevřelo pobočku svého sociálně terapeutického centra Radost pro lidi s mentálním postižením.


„Dílnu jsme mohli otevřít díky spolupráci s městem Hustopeče, které nám nabídlo tento prostor,“ osvětlila pozadí vzniku Radosti členka správní rady Diakonie Betlém Zlata Čajanová. „V současné době se se tady schází zhruba 14 klientů, fungujeme každý pracovní den od osmi do čtyř,“ pokračovala Čajanová.
Nové centrum není denním stacionářem, ale dílnou, kde se klienti v bezpečném prostředí mají naučit základním pracovním návykům. „Vyrábíme různé výrobky, svíčky, mýdla nebo vánoční přáníčka, a ty potom prodáváme na různých akcích. Stánek jsme měli i na Punčování tady v Hustopečích,“ prozradila Čajanová.

Služby sociálně terapeutických dílen jsou ze zákona poskytovány bez úhrady, jejich provoz je hrazen z dotací od Jihomoravského kraje. Každý den se klientům věnují tři pracovníci centra a snaží se je vést k soběstačnosti. „Chceme, aby si klienti dokázali základní věci zařídit, třeba aby si uměli vyřídit občanku, aby věděli, jaké dávky se vyřizují na Úřadu práce nebo jak hospodařit s vlastním příjmem, protože jim tyhle věci často zajišťují rodiče. Podporujeme je v rozvoji v oblasti sebeobsluhy, aby se co nejvíce zařadili do běžného života,“ vysvětlila Čajanová.
„K činnostem využíváme na Pavučině denní místnost, kde se ráno scházíme, obědváme tady a v dopoledních programech býváme většinou v dalších pronajatých místnostech, jako je keramická dílna, výtvarná dílna, případně taneční sál nebo hudebna,“ informovala vedoucí hustopečské pobočky Radosti Ivana Kronovetová. Odpoledne, kdy v prostorách Pavučiny fungují různé zájmové útvary, se klienti terapeutické dílny vrací do své denní místnosti. A protože její kapacita je naplněna, hustopečská pobočka Radosti v současné době nové klienty nepřijímá.

-kam-

 

odebírejte přes RSS