Rekonstrukce Penzionu pro důchodce ušetří náklady na energie

14. 12. 2023 · 1 minuta čtení · 3 fotografie · 1 video
Téma Z města
Už 26 let poskytuje budova Penzionu pro důchodce v Žižkově ulici bydlení pro soběstačné seniory a hendikepované. Zub času se na ní podepsal a po několika dílčích opravách se v březnu příštího roku dočká zasloužené a potřebné rekonstrukce.


Součástí projektu je výměna oken a dveří, zateplení fasády a stropů, nové okapy a skleněné výplně u hlavního schodiště. Rekonstrukce potrvá zhruba půl roku a zasáhne obyvatele domova, kteří jsou na ni připravováni již nyní. „Většina prací se týká exteriéru budovy, takže ve vnitřních prostorách by ten pohyb měl být minimální, ale protože dojde k výměně oken všech bytů, tak to samozřejmě bude určitý zásah do jejich soukromí. Ale budeme se snažit, aby výměna proběhla co nejrychleji a personál nájemníkům pomůže s vyklízením,“ ujišťuje místostarosta Josef Horák.

Spolu s rekonstrukcí, jejímž hlavním cílem je snížení energetické náročnosti budovy minimálně o jednu čtvrtinu, proběhne i přepis odběrů elektrické energie z nájemníků na město, což zajistí další úsporu. Rozpočtová cena projektu byla vyčíslena na 17 milionů korun bez DPH, vybraný dodavatel cenu ještě o 4 miliony snížil. Náklady by měla z 35 % pokrýt dotace operačního programu životního prostředí.

Penzion pro důchodce není jedinou budovou, která prošla či v brzké době projde podobnou rekonstrukcí. Hustopeče, stejně jako další města, se dlouhodobě snaží snižovat energetickou náročnost svých budov. „Zateplenou máme například budovu polikliniky a v roce 2024 dojde i k realizace projektu EPC na budově Základní školy Komenského, v jehož rámci budou pořízeny fotovoltaické panely, nové kotle a regulace, a vyměněno bude asi 300 kusů světel,“ seznamuje s dalšími záměry Horák. -nov-

odebírejte přes RSS