Relaxační zóna na Křížovém vrchu čeká na návštěvníky

8. 2. 2018 · 1 minuta čtení · 9 fotografí · 1 video
Téma Z města

Prostor za lesoparkem na Křížovém vrchu v Hustopečích se rozrostl o relaxační zónu. Město ji zbudovalo díky podpoře z Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech. Celkové náklady činily 751 tisíc korun a dotace pokryla 50 procent částky. „Před minulými komunálními volbami jsme slíbili voličům, že uděláme něco se zelenými projekty a nyní jsme svědky prvního pěkného výsledku,“ řekl místostarostka Bořivoj Švásta.


Součástí nové relaxační zóny je hřiště ohraničené plotem z lískových prutů. „Hřiště má kruhový tvar a nízké oplocení kvůli bezpečnosti dětí. Nachází se v něm několik dřevěných balančních prvků, bludiště, gabionové lavičky s dřevěnými sedáky a velká hmatová stezka ve tvaru šneka,“ uvedla projektová manažerka Pavla Novotná.
Na horizontu kopce se tyčí velký dubový kříž, který tvoří dominantu nově vysázené aleji. „Od kříže je nádherný průhled celou alejí přímo na kapli sv. Rocha,“ dodala Novotná. Dubovou alej doplňují ořešáky i moruše. Navíc zde byl vysázen malý sad s ovocnými stromy, jejichž plody si budou moci návštěvníci Křížového kopce utrhnout.
Díky terénním úpravám je součástí lokality i hnízdní stěna pro vzácné ptáky. „Zbývá zde na jaře některé plochy zatravnit a vysadit rostliny, ale jinak máme hotovo a čekáme, jak se to přes zimu ujme,“ podotkl Švásta. Celý prostor tak nabízí návštěvníkům procházku, přírodní zábavné atrakce a možnost příjemně stráveného volného času. „Myslím si, že v budoucnu to bude pěkné místo k procházkám,“ dodal.
Za Křížovým kopcem ve směru na Šakvice vzniknou také dva biokoridory, tzv. územní systémy ekologické stability. „Jejich úkolem je rozdělit velké lány polí a vytvářet útočiště pro zvěř. Navíc zabraňují větrné a vodní erozi,“ vysvětlila Novotná.
Relaxační zóna se představí v plné kráse až na jaře, ale četnost stop ve sněhu naznačila, že své návštěvníky už má.

-ves-

odebírejte přes RSS