Retenční nádrže využijí každou kapku deště

7. 5. 2020 · 2 minuty čtení · 2 fotografie · 1 video
Téma Z města

Hned dvě retenční nádrže, jejichž pořízení je podpořeno dotací z Operačního programu Životní prostředí, pomohou Městu Hustopeče lépe a efektivněji hospodařit s dešťovou vodou. První nádrž o objemu 19,5 m3 je umístěna u objektu kina, o dotaci na její pořízení bylo požádáno těsně před samotným dokončením stavby. Náklady na pořízení nádrže ve výši 85 % dotace tak byly proplaceny po dokončení stavby. 

Druhá retenční nádrž o objemu přes sto kubíků bude umístěna v areálu Městských služeb. Voda zachycená ze střech pak bude použita na zavlažovaní zeleně ve městě. Ročně tak město ušetří sto tisíc korun.


Dlouhodobé problémy s nedostatkem vody v krajině se město Hustopeče rozhodlo řešit mimo jiné vybudováním retenční nádrže, ze které budou především v letních měsících zavlažovány zelené plochy. „Myslím si, že každý vnímá, že celkově na jižní Moravě je ten problém s deštěm prakticky celoroční a nevypadá to, že by se to mělo zlepšit. Tím spíš mi hodně vadilo, když nám každého čtvrt roku chodila z vodovodů a kanalizací faktura za srážkovou vodu ve výši 25 tisíc korun. To jsou vyhozené peníze za něco, co opravdu potřebujeme,“ vysvětlil motivy k práci na projektu místostarosta Bořivoj Švásta.

Nádrž bude umístěna v areálu Městských služeb a svádět vodu do ní bude propracovaný kanalizační systém. „Ze všech střech v objektu Městských služeb bude vybudovaná kanalizace, takže se to tu musí celé rozkopat. V současné době veškerá voda odtud vlastně nevyužitě odtéká do kanalizace a město za ni ještě platí poplatky. Proto je tu ta snaha vodu využít ještě předtím, než odteče. A ještě ušetříme za poplatky za vypouštění dešťové vody oproti současnému stavu,“ dodává stavební technik Radek Krušina.

Všechny náležitosti projektu jsou již připraveny a s budováním by se tak mohlo začít už během letních prázdnin. „Máme přiznanou dotaci z Operačního programu životního prostředí a momentálně je vyhlášena veřejná zakázka na realizaci. Projektovaná cena je 5,5 milionu korun a z toho dotace pokryje 85 % uznatelných nákladů,“ počítá místostarosta.

Během stavby se počítá s omezením provozu sběrného dvora. „Já doufám, že se to bude moci realizovat částečně, takže bychom nemuseli sběrný dvůr uzavřít úplně. Každopádně nějaký dopad na provoz to mít bude, ale to se občané včas dozví, až bude vybrána konkrétní firma,“ uklidňuje místostarosta.

Přestože deště si v Hustopečích moc neužijeme, měla by nádrž zachytit dostatek vody na zálivku a město tím ušetří až 100 tisíc korun ročně. „Je to vypočítané tak, aby nádrž dokázala pojmout i přívalové deště. Jestli a jaké deště přijdou, to nedokáže předpovědět nikdo, ale myslím si, že minimálně na tu zálivku to stačit bude,“ uzavírá Švásta. -nov-

55521 55522

odebírejte přes RSS