Ruber vystavil abstraktní obrazy s reálnými prvky

9. 5. 2018 · 1 minuta čtení · 10 fotografí · 1 video
Téma Kultura

V neděli 6. května zahájil malíř Vítězslav Ruber v Městském muzeu a galerii Hustopeče svou třetí výstavu. Tento židlochovický rodák zaplnil galerii abstraktními obrazy různých formátů, barev a atmosféry. Úvodní slovo na vernisáži pronesl kunsthistorik Petr Němec: „U malíře vnímám jeho cílevědomost a snahu o to projevit se přes nepřízeň situací, do kterých se dostává. Ruber není akademikem, je autodidaktem, má zcela základní výtvarnou průpravu, ale dopracoval se do podoby, která hraničí s amatérským profesionalismem.“


Vítězslav Ruber klade velký důraz na emotivnost svých děl. Inspirace leží velmi často v krajině, která se abstraktivně promítá do obrazu. „V začátcích jsem dělal realistické věci, dokonce jsem sbalil plátno a vyrazil do plenéru. Ale realita mě svazovala, přímo skličovala. Snažil jsem se zachytit každý detail a posléze jsem zjistil, že to není ono,“ uvedl Ruber. Velký vliv na malířovu tvorbu měli umělci Robert Hliněnský a Leonid Ochrymčuk. „Dali mi jedinečnou školu. Naučili mě otevřít oči a dívat se na věci kolem dokola a nevnímat to, jak vypadají, ale nasát do sebe něco dalšího, další rozměr, pocit, dojem,“ dodal.
Současné dílo je tedy abstraktní s reálnými prvky nebo detaily a pestrou škálou barev. „Barvy dělají takový dojem, ale já vnímám, že chybí určité nuance. Je to díky tomu, že mám snížený barvocit na určité odstíny. Já to tedy vidím tak a vy to vidíte zase jinak. Je na divákovi, jak to přijme,“ sdělil Ruber.
Výstavu můžete v galerii vidět do 27. května.

-ves-

 

odebírejte přes RSS