Růže nebo popel? Jak jste oslavili Valentýna?

15. 2. 2018 · 1 minuta čtení · 8 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Těžko si představit více odlišné svátky, než barvami hýřící svatý Valentýn a usebranou a odříkající popeleční středu. Přesto se 14. února oba svátky sešly v kalendáři a v Hustopečích se lidé scházeli jak na romantické večeře, tak bohoslužby s udílením popelce a přednášky o manželství v rámci právě probíhajícího Národního týdne manželství. Jak jste popeleční středu strávili vy?


V kostele svatého Václava se věřící sešli k udělování popelce. "Popeleční středou nám začíná postní období, na znamení pokání jsou lidé označeni křížem z popele spálených kočiček, který nám má připomenout naši smrtelnost a pomíjivost všeho, co zakoušíme," vysvětluje děkan Jan Nekuda. Spojení popeleční středy a svátku Valentýna není pro Jana Nekudu tak rozporuplné. "I letošní poselství papeže Františka se dotýká tématu lásky, když mluví o ochladnutí lásky a zamrznutí srdce, kdy se bohužel stává, že člověk dává přednost jenom sám sobě a svým zájmům a zapomíná na druhého, zapomíná na svou rodinu," shrnuje Nekuda.

"Já si myslím, že těch 40 dní do Velikonoc máme skvělou příležitost zapracovat nejen na vztazích obecně, ale také třeba na svých manželstvích, která kolikrát nefungují úplně ideálně a neuvědomujeme si, že je potřeba o ně neustále pečovat," říká Kateřina Rybáriková, která je nadšenou propagátorkou Národního týdne manželství. "Od té doby, co jsem se dozvěděla o Národním týdnu manželství se každý rok snažím nějak do něj zapojit a vždycky uspořádat nějakou větší nebo menší akci. Letos to vyšlo tak hezky právě na Valentýna," popisuje Rybáriková důvod uspořádání přednášky Bořiči mýtů, která se ve středu konala v místní kavárně.

Ať už jste letošní středu 14. února strávili jakkoliv, představitelé církví v Hustopečích se shodnou na tom, že je to zvláštní příležitost zahájit období vlastního růstu a budování lepších vztahů v rodinách, na pracovištích i mezi přáteli. -nov-


odebírejte přes RSS