S oteplením začnou práce na zahradě U Rybiček

22. 2. 2021 · 3 minuty čtení · 22 fotografí · 1 video
Téma Z města

Vodní svět, variabilní herní prvky, vyvýšené záhony, ohniště a spousta dalších aktivit čeká na školčátka z Mateřské školy U Rybiček ve zbrusu nové zahradě. Poslední etapa téměř 34 milionové dotace na přístavbu nových tříd a rekonstrukci okolí se začne budovat s příchodem prvních teplých dnů.


Děti z Mateřské školy U Rybiček si už téměř měsíc užívají nových tříd. Další práce v okolí školy však teprve začínají. S příchodem jara se začne budovat zcela nová zahrada. „V lednu jsme předali staveniště a tehdy se i vykácelo i deset stromů a spousta letitých keřových porostů, rozebraly se stávající dlažby zpevněné plochy tak, aby se celý ten areál mohl udělat nově. Všechno to začne s prvními teplejšími dny,“ vysvětluje situaci investiční technik Radek Krušina.

Projekt za 3,7 milionu korun bude hotový v srpnu tohoto roku a jedná se o unikátní koncept herního prostoru pro děti. „Vytvoříme dětem širokou škálu aktivit a nabídneme jim takové prvky, které v nich budou motivovat fantazii a kreativitu tak, že si jednotlivé hry budou vlastně vymýšlet samy. Ono je totiž jednoduché zavést děti k houpačce, na které se mohou v podstatě "jen" houpat. Těžší je zavést děti k hromadě klacků a nechat pracovat jejich představivost. Tak jako je jednoduché dát dítěti tablet, aby koukalo na video nebo dát dítěti tablet, aby na něm hrálo nějakou interaktivní hru.“ snaží se vysvětlit hlavní myšlenku areálu inženýr projektu Ján Salanci.

Důraz tedy bude kladen na jednoduché prvky s multifunkčním využitím tak, jak tomu bude chtít divoká dětská fantazie. Celou zahradu bude například protínat pryžový chodník, který mohou děti využít ke kreslení, běhání, ježdění na koloběžkách a malé dámy třeba i jako přehlídkové molo. 

„Z dalších prvků tam určitě nebude chybět vodní svět, kde si děti budou pomocí hrazdiček, korýtek a dalších pomůcek vytvářet ten SVŮJ vodní svět. A bude jen na nich, jestli si postaví závodní dráhu, hrad nebo třeba nějaký vodou poháněný stroj,“ popisuje Salanci.

Chybět nebudou ani klasické prolézačky, variabilní stoličky, ohniště nebo čím dál oblíbenější vyvýšené záhony, kde si děti budou pěstovat vlastní rostliny. „Tam je nepřeberné množství příležitostí, jak v dětech probouzet starostlivost, odpovědnost, zvědavost a podobně,“ dodává Salanci.

Zásadní změnou projde i předzahrádka a hlavní vstup do školky, který již několik let hyzdil přerostlý keřový koberec a betonové sousoší s nefunkční fontánou. Celkově vznikne moderní a účelný areál. „O co se budeme maximálně snažit je to, aby celá zahrada měla i nějakou architektonickou hodnotu tak, aby se propojila s novou budovou. Všechno to učitelkám nabídne úžasný prostor k tomu, aby z těch dětí rostla nová generace kreativních, spolupracujících a nadšených lidí,“ neskrývá radost ze spolupráce s vedením školky i zřizovatelem Salanci.

K řešení už tak zůstává pro rodiče ta nejdůležitější část projektu – složitá dopravní situace v okolí školky. „Dočasně se parkování pro rodiče školčátek tím, že jsme vymezili část parkovacích míst na ulici školní. Současně jsme zadali studii prověření možnosti parkování vedle štítové zdi bytového domu na ulici Školní naproti hlavního vchodu ZŠ Komenského. Tak uvidíme, jak to bude pokračovat dál,“ vysvětluje místostarosta Bořivoj Švásta. -nov-

Název projektu: MŠ Na Sídlišti - I. etapa, nástavba
Reg. číslo: CZ.06.2.67/0.0/0.0/18_109/0010039 

66351

odebírejte přes RSS