Sbírka potravin pro Hustopečsko poprvé v zelených barvách

13. 11. 2023 · 2 minuty čtení · 6 fotografí · 1 video
Téma Z města
Potravinová pomoc pod věží kostela sv. Václava v Hustopečích se stará o více než stovku klientů z celého Hustopečska a pravidelně prosí pomocí sbírek veřejnost o potravinové a drogistické dary. Letos poprvé se zdejší dobrovolníci zapojil i do celostátního projektu Sbírka potravin. Oblékli ikonické zelené zástěry a vyrazili do obchodního domu. 


Nebyla to však jediná premiéra, kterou si akce odbyla. „Sbírka letos probíhá letos na třech místech, a to pod věží, na faře a tady v obchodním domě, což je pro nás ten největší posun. A je to potřeba, protože potřebnost je čím dál větší, klientů přibývá. A není se čemu divit, protože náklady na domácnosti jsou čím dál vyšší a některým už prostě na ty potraviny nezbude, o to víc si vážíme každého příspěvku,“ uvedla koordinátorka hustopečské potravinové pomoci Michaela Straková.

Velký rozruch především na sociálních sítích vzbudily respirátory, které dobrovolníci u košíků měli. Přitom vysvětlení je velmi jednoduché. Byli nachlazení a kvůli nedostatku dobrovolníků je neměl kdo nahradit. Podobné akce se v Hustopečích dlouhodobě potýkají s nedostatkem ochotných rukou. „Je to tak, že dnešní sbírkou to nekončí. Potraviny je třeba roztřídit, 30% odvézt do centrální banky do Brna, odkud můžeme přes rok i my čerpat. Ale hlavně to potom každých čtrnáct dnů skládat do krabic či tašek a rozdávat přímo klientům. A toto všechno dělá pár dobrovolníků v důchodovém věku, jedeme nadoraz a opravdu bychom uvítali kohokoliv, kdo by nám s touto potřebnou prací pomohl,“ poprosila veřejnost Straková s tím, že hlásit se zájemci mohou třeba u děkana Jana Nekudy.

S velkým nasazením dobrovolníci sbírku zvládli a podařilo se jim vybrat v prodejně Kaufland 952 kilogramů potravin a 60 kilogramů drogerie. Dalších 570 kilogramů potravin a 45 kilogramů drogerie přinesli dárci na faru nebo o den dříve přímo pod věž kostela. Výtěžnost sbírky tak naštěstí nezasáhl ani nešťastně zvolený termín – v den svatomartinských oslav. „Myslím si, že kdo chce pomoci, tak mu na datu nezáleží. Ale je pravda, že je to takový paradox, protože dnešní hody jsou takovým bujarým a štědrým svátkem, dopřáváme si, možná to někoho dovede k zamyšlení, že se má vlastně dobře a může pomoci i druhým,“ zamyslela se Straková a všem dárcům, kteří přispěli, posílá jedno velké díky. -nov-

odebírejte přes RSS