Se zdobením perníků pomohla v knihovně Jana Mikuličová

15. 12. 2015 · 1 minuta čtení · 7 fotografí
Komety, zvonky, kapry, ale třeba i kladivo nebo kleště si mohli nazdobit všichni zájemci včera v městské knihovně. Jana Mikuličová tam pořádala tradiční zdobení perníků. Pro účastníky tvořivého odpoledne perníky sama napekla i připravila polevy. Letos kromě tradičních tvarů, zhotovila i sladké dobroty pro pánské osazenstvo.
„Letos jsem zvolila malování na bílý podklad. Perníčky už jsem předpřipravila s jednou vrstvou polevy s tím, že se na ně dá aplikovat další vrstva například s tečkami, se zlatým nebo stříbrným zdobením. Je to zase trošku něco jiného, než malujeme každý rok,“ popsala techniku Mikuličová.
Zdobení perníků pořádá v knihovně pravidelně, už asi čtvrtý rok. A to nejen těch vánočních, ale třeba i velikonočních. Své kurzy pojímá spíš jako přátelské posezení u čaje a zákusků. Ke zdobení sladkých dobrot se dostala zcela náhodou. Je samouk.
„Na domě dětí a mládeže jednou pořádali vánoční dílničky. Přišli za mnou s tím, že chtějí dělat perníky, ať je napeču a že budu zdobit. Nikdy před tím jsem to nedělala. Natrénovala jsem recept, nějakou polevu a od té doby mně už ty perníky nějak zůstaly,“ zavzpomínala Mikuličová.
Tvořivého odpoledne se v knihovně zúčastnila asi desítka zájemců. Mezi nimi i Anežka Hrušková z Hustopečí. „Jsem tu každý rok. Chodím i na velikonoční zdobení. Baví mě to. Perníčky si přes Vánoce vystavím a pak je sníme. Je škoda je nechat ztvrdnout,“ uzavřela Hrušková.
Sledujte reportáž ve vánočním vydání Hustopečského magazínu č. 333, vychází v pátek 18.12.2015. 
(Text a foto: Jana Rozková)


odebírejte přes RSS