Pětašedesát degustátorů hodnotilo nejlepší vína Velkopavlovické podoblasti

15. 8. 2018 · 1 minuta čtení · 4 fotografie · 1 video

V sobotu 1. září se v Hustopečích koná Národní soutěž vín Velkopavlovické podoblasti. Nejlépe umístěná vína mohou dále soutěžit o prestižní umístění do Salonu vín České republiky, který sídlí na zámku ve Valticích. Soutěži předcházelo dvoudenní hodnocení vín, kterého se účastnilo 65 degustátorů. „V letošním roce se přihlásilo rekordní množství, více než 620 vzorků vín. Největší zastoupení mají běžné odrůdy – ryzlinky, veltlín apod., ale najdou se tu i odrůdy, které jsou buď staré a znovu se obnovují nebo naopak nové klony,“ představila přihlášená vína produkční Petra Otřísalová.


Hodnocení probíhalo přes systém Národního vinařského centra pro registraci vín do soutěží, hodnocení a prezentací - Elwis. Systém se používá už osm let a degustátorům usnadňuje náročný průběh bodování vín. „Degustátor zná pouze číslo vzorku, u kategorie bílých a červených suchých vín zná odrůdu a ročník vína. Hodnotí parametry jako je vzhled, vůně a chuť, které jsou dále rozčleněny do podsekcí. Nejlepší víno může dostat 100 bodů a nejhorší 40. V průměru se body pohybují od 70 do 93 bodů,“ vysvětlil princip hodnocení v systému Elwis Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra.
Do Salonu vín postupuje 100 nejlepších vín z pěti soutěží v rámci podoblastí – Slovácké, Mikulovské, Znojemské, Velkopavlovické a Čechy. „Vinaři obdrží nominace, na jejichž základě mohou víno přihlásit do finálového kola,“ uvedl Babisz. Národní soutěž vín je největší vinařskou soutěží v České republice. V minulém roce se o místo v Salonu vín ucházelo přes 2000 vzorků, z nichž se do prvního kola nominovalo 1200. „Z nich se poté dvoukolovým systémem vybrala finálová stovka, která je celoročně prezentovaná na zámku ve Valticích, v expozici Salonu vín,“ doplnil Babisz.
Přijďte ochutnat nejlepší vína Velkopavlovické podoblasti v sobotu 1. září do Hotelu Amande.

-ves-


 

odebírejte přes RSS