Sérii oslav 100. výročí založení gymnázia odstartovala vernisáž výstavy

24. 6. 2019 · 1 minuta čtení · 5 fotografí · 1 video
Hustopečské gymnázium si připomíná sto let od svého založení. Oslavy odstartovala vernisáž v místním muzeu v domě U Synků. Uskutečnila se ve čtvrtek 20. června a věnuje se historii školy i významným osobnostem z řad studentů a profesorů. K vidění bude až do 1. září.

„Výstava ukazuje dějiny gymnázia od samého začátku, tedy od roku 1919. Při přípravě jsme čerpali z podkladů školy, našeho vlastního fondu i z materiálů mikulovského archívu,“ upřesnila ředitelka muzea Soňa Nezhodová.
 Ke zhlédnutí je i medailon věnovaný architektovi budovy původního sídla gymnázia Miloslavu Kopřivovi. „Jeho pojetí stavby bylo nadčasové, dnes se zde nachází nemocnice,“ doplnila Nezhodová. Nechybí informace ze života významných studentů, kterými byli například malíř Jan Obšil, jemuž udělila loni starostka města čestné občanství Hustopečí in memoriam, nebo páter Drbola. Ten byl křivě obviněn a popraven vinou komunistického režimu. V roce 1990 až 1997 byl státními justičními orgány plně rehabilitován a nyní probíhá proces, na jehož konci může být Václav Drbola Vatikánem blahořečen nebo svatořečen.
 Výstava vzpomíná také na bývalé studenty a učitele, kteří se stali obětí nacismu a se svými rodinami nepřežili druhou světovou válku.
Z řad profesorů se o rozvoj školy zasloužil například Alois Kubáček. „On zde učil v letech 1927 – 1938 češtinu, latinu, francouzštinu a němčinu. Byl velký vlastenec a studentům se věnoval jako svým vlastním dětem,“ přiblížila jeho pedagogickou dráhu Nezhodová. Do dějin našeho města se zapsal i jako starosta.
Série oslav, kterou vernisáž výstavy otevřela, bude pokračovat studentskou akademií ve čtvrtek 28. června v 19.00 hodin v sále společenského domu v Hustopečích. Další akce přinese říjen. „První říjnový víkend vystoupí žáci školy na Burčákových slavnostech a současně nabídneme o víkendu prohlídku školy i vernisáž výstavy obrazů Antonína Vojtka. O týden později bude otevřené gymnázium, muzeum, úřad a v plánu jsou koncerty v kostele svatého Václava i v evangelickém kostele,“ pozval všechny na další události ředitel gymnázia Radim Šebesta. 
-hrad-
odebírejte přes RSS