Menu Hledat

Sirba Octet: Když se vážná hudba stane živlem

22. 6. 2022 · 2 minuty čtení · 8 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Festival Concentus Moraviae opět zavítal do našich končin. V neděli 19. června představil v Kurdějově živelný francouzský ansámbl Sirba Octet. Přízeň posluchačů si získal už před prvními melodiemi, když se ukázalo, že součástí tělesa je i cimbál...


Neuvěřitelný 27. ročník v mnoha ohledech výjimečného hudebního festivalu Concentus Moraviae opět hostí vybraná města i obce napříč republikou. Nechybí mezi nimi ani město Hustopeče a obec Kurdějov. Právě tam se v neděli 19. června představil virtuózní houslista Richard Schmoucler, umělecký vedoucí renomovaného francouzského ansámblu Sirba Octet. 

 „Jsme skupina hudebníků s klasickými a tradičními nástroji. Všichni hrajeme v různých francouzských filharmoniích. Ale asi před dvaceti lety jsme si řekli, že bychom se rádi věnovali i hudbě našich předků, jakou je jidiš, klezmer. Rozhodli jsme se propojit vážnou a řekněme lidovou hudbu, pro kterou tvoříme vlastní aranže. Dáváme tomu ale tu naši duši a emoce, které k lidové hudbě patří, zároveň je to aranžované jako klasická hudba,“ představil se sympatický houslista.

Energické těleso je pověstné tím, že ačkoliv se jedná o vážnou hudbu, posluchači mají tendence při koncertech tančit. „Na klasických koncertech se diváci sice pohupují do rytmu, ale nikdy nevyskočí a nezačnou opravdu tančit. Ale mnohdy, když hrajeme pod otevřeným nebem, tak vidím, jak děti tančí se svými maminkami, je to velmi příjemný pohled,“ usmíval se Schmoucler.

Koncert v krásných prostorách výrobny vína v Kurdějově, který byl také jmenován hejtmanským koncertem a jehož hlavním hostem byl právě hejtman Jan Grolich, je jedním z celkem pětatřiceti, které letos propojuje téma návratu ke kořenům. „Letošní podtitul festivalu je Cestou od kořenů k budoucnosti a celou dramaturgii připravil švýcarský dramaturg a vynikající dirigent a flétnista Kaspar Zehnder. On v rámci své profese cestoval po zajímavých zemích, které mají hluboké hudební kořeny. Gruzie, Arménie, Rumunsko, Bulharsko. A rozhodl se vybrat špičkové muzikanty z těchto zemí a představit je u nás,“ vysvětluje ředitel festivalu  David Dittrich.

Už za necelý týden se v Hustopečích představí další vynikající muzikant. V kostele sv. Václava na Dukelském náměstí zahraje varhaník světového renomé Bálint Karosi, jeden z nejrespektovanějších bachovských interpretů. „Pro Kaspara Zehndra je Johann Sebastian Bach velmi významným kořenem evropské hudby, proto jsme povolali interpreta, který je opravdu znalcem jeho hudby a představí se právě v Hustopečích a následně i v Měníně,“ pozval Dittrich. -nov-

odebírejte přes RSS
česky english deutsch