Školáci se před prázdninami předvedli na akademii i talentové soutěži

28. 6. 2019 · 3 minuty čtení · 23 fotografí · 1 video

V neděli 23. června zaplnili tělocvičnu Základní školy Nádražní rodiče i další příbuzní a kamarádi žáků. Ve tři hodiny odpoledne tu začala tradiční akademie. Ve zhruba hodinovém programu měli převahu žáci prvního stupně.Je to vyloženě na dětech, nikomu nepřikazujeme, aby se zúčastnil, vždycky záleží na učiteli, jestli k tomu děti dokáže motivovat. Sami si vyberou, co by chtěli předvést, a pak samozřejmě pod dohledem učitele to nacvičí,“ řekla k programu akce ředitelka školy Ivana Matějíčková. Taneční vystoupení se střídala s krátkými scénkami. Děti ze školní družiny předvedli pantomimický úryvek z Perníkové chaloupky a třída 3.B sklidila úspěch se skvělou choreografií na titulní písničku z večerníčku Mach a Šebestová, dojem dotvářely i propracované kostýmy a rekvizity. Druháci a třeťáci ve fotbalových dresech roztleskali celý sál svým dokonale secvičeným energickým tancem na melodii písničky Waka waka. „Nacvičovali jsme v tělocviku a většinou v hodinách hudební výchovy, pracovních činnostech tak, aby to nenarušovalo výuku. Z toho důvodu je také akademie vždy posunutá až na nejzazší možný termín aby se mohlo nacvičovat, když už jsou uzavřené známky,“ vysvětlila Matějíčková.

Čtvrťáci vystoupili s rytmickým tanečkem s kelímky, předvedli Moravskou besedu, šesťáci zahráli scénku o makarónech a v sedě zatančili na melodii Bohemian Rhapsody. Letošní akademii zakončilo vystoupení vycházející 9.B, náročné na převleky i choreografii. Dívky a jeden chlapec zatančili na největší hudební hity od devadesátých let až po dnešek. Příprava školní akademie bývá tradičně v režii vycházejících ročníků, na tvorbě scénáře se podílely i samy moderátorky. „Asi pět výstupů nám sepsala paní učitelka a druhou polovinu jsme podobně a snad i vtipně vymyslely samy,“ prozradila Veronika Langrová.

Žáci byli hybným motorem zábavné show i na druhé hustopečské základní škole. Členové školního parlamentu tu opět uspořádali soutěž nazvanou Komenda má talent. „Mohl se přihlásit opravdu kdokoli, kdo byl schopen předvést nějaké vystoupení, většinou se hlásily děti z prvního stupně.
Přihlásilo se kolem třiceti dětí a z těch jsme vybrali patnáct vystoupení do finálové části,“ řekla k přípravě akce školní psycholožka Hana Forejtníková.
V úterý 25. června dopoledne žáci ukázali, že jejich svět nekončí za školními vraty, ale mají spoustu dalších zájmů. Předvedly své pěvecké schopnosti, zazněla písnička z pohádky Lotrando a Zubejda i Diamonds od Rihanny. Publikum, které tvořili převážně žáci prvního stupně, si vyslechlo skladby zahrané na flétnu, trubku nebo klávesy, obdivovalo taneční choreografie i recitační vystoupení.
Každého vystupujícího po vzoru televizních soutěží ohodnotila porota. Její výroky však byly velmi vlídné, chválila úsilí, vynalézavost i odvahu soutěžících. Porota vznikla tak trošku náhodně, pozvali jsme paní učitelku Nečasovou, která tady učila a bude se zase vracet k nám do školy a docela jasným tipem byl náš bývalý žák Šimon Charoušek, který dlouho vedl školní parlament a hodně akcí organizoval,“ vysvětlila Forejtníková.
Každý z pěti členů poroty vybral svého vítěze, mezi nejlepších pět tak postoupily recitátorky Leontýna Polčáková a Stela Otřísalová, parkourista Martin Svoboda, zpěvačka Veronika Křížová a Anička Vašíčková se svým vycvičeným králíkem. Výběr vítěze měli na starosti diváci, vhozením hlasovacího esíčka podpořili svého favorita. Podle očekávání s velkým náskokem zvítězil Martin Svoboda, kterého už během vystoupení bouřlivým potleskem a skandováním oceňovala většina publika. Modernímu parkouru, což je vlastně umění překonávání překážek, se Martin věnuje dvakrát týdně. Na soutěži předvedl řadu triků, které ovládá, i ten nejtěžší nazvaný Kick the moon.

„Oběhl jsem čtyři kolečka a cestou jsem si vymýšlel, který trik zrovna zařadím,“ prozradil šampión Martin. Cílem parkouristů je rozvíjení těla i mysli tak, aby se ve všech situacích uměli pohybovat klidně a sebejistě. S trémou a stresem se úspěšně poprali všichni vystupující, a proto se vítězem stal každý z nich! 

odebírejte přes RSS