Školky trápí nedostatek personálu a neukáznění rodiče

10. 11. 2020 · 3 minuty čtení · 1 video

Společnost zapomněla na sounáležitost a odpovědnost, kterou projevila při první vlně pandemie na jaře. Mnozí nedodržují ani základní opatření, nemoc zlehčují a v případě nákazy dokonce zatajují. Mateřské školy, které jediné zůstaly otevřené, tak navštěvují i děti, které by tam být nemusely či dokonce neměly. Ohrožují personál a může nastat i situace, kdy se školky budou muset uzavřít.


Zatímco v jarní vlně koronaviru mohly školky fungovat v omezeném režimu pro děti rodičů z první linie, na podzim jsou nuceny k plnému rozsahu, což přestává být kvůli rostoucímu počtu nakažených reálné. „Zpočátku se to jevilo jako dobrá věc, protože žádná nemocnost u dětí ani u zaměstnanců nebyla, takže proč ne. Nicméně nyní jsme v situaci, kdy nám chybí pět zaměstnanců a hrozí nám i uzavření kuchyně,“ popisuje personální stav školky U Rybiček ředitelka Ivana Kouřilová.

„My jsme měli velký problém začátkem října, kdy nám onemocnělo několik učitelek a už tehdy jsem vyzvala rodiče, aby si děti nechali doma, pokud to alespoň trochu jde. Blížily se tehdy prázdniny a potřebovali jsme se doléčit. Dnes stále nejsme v plném počtu, chybí mi dvě učitelky,“ přitakává ředitelka MŠ Pastelka Blanka Nešporová. 

Kromě učitelek chybí i další personál, který zajišťuje třeba stravování. V okolních městech proto již dochází k uzavírání školek, čemuž se v Hustopečích snaží zabránit. Pomoci však musí především rodiče. „Vzhledem k tomu, že v ostatním mateřských školách hodně přibývá pozitivních učitelek i dětí, a pozitivita u dětí se prokazuje pouze testem, děti jsou většinou bezpříznakoví přenašeči, tak začínám mít velké obavy o to, jak to bude vypadat u nás. Prosím rodiče, aby velmi zvážili, zda je nutné dávat děti do školky. Nejsme tady nijak chránění. Samozřejmě máme hygienické gely, často větráme, neděláme rizikové aktivity, ale myslím si, že ten virus tady kolem nás je a je otázka času, kdy se to tu začne šířit,“ vyjadřuje obavy ředitelka Nešporová, která se svěřila i se zážitkem, kdy bylo do školky přivedeno i dítě z rodiny, která byla v karanténě.

Oběma školkám by pomohlo, kdyby ve třídách ubylo dětí, proto obě ředitelky opakovaně prosí rodiče o stejnou míru zodpovědnosti, jako projevili na jaře. „Myslím si, že jak známe tu situaci jednotlivých rodin, tak z pěti tříd bychom klidně mohli mít třídy tři nebo dokonce dvě, což by nám velmi pomohlo. My samozřejmě žádné dítě neodmítneme, postaráme se o všechny děti, ale opravdu prosíme rodiče, aby zvážili, zda je to v této době nutné,“ prosí ředitelka Kouřilová.

„Osobně si myslím, že děti maminek na mateřské nebo děti, které mají staršího sourozence na OČR, tak by do školky nemusely, abychom ty sociální kontakty dokázali omezit. Ale já tu nejsem od toho, abych rozhodovala, které dítě do školky může a které ne, to je na zodpovědnosti rodičů, od nás je to pouze doporučení, abychom se vyhnuli dalším komplikacím, které by mohly vést třeba i k zavření školky,“ dodává Nešporová. 

Celou situaci stěžuje tabuizace či zlehčování nákazy. Rodiny nechtějí přiznat, že mají pozitivního člena nebo že jsou v karanténě a školky tak ztrácí přehled. „Rodiče tu situaci zlehčují a podceňují. Nenosí nám roušky, nedezinfikují si ruce po příchodu do školky, nedodržují rozestupy na chodbách, je to hodně uvolněné a to je problém. Myslím si, že kdybychom k těm opatřením přistupovali zodpovědněji, tak jsme se dneska nemuseli obávat dalšího fungování školek,“ posteskla si Nešporová.

„Já věřím, že tady ta naše prosba zabere, že se rodiče zamyslí a své děti doma nechají. Abychom se mohli starat o ty děti, které to nutně potřebují. Podle zkušeností z jara je to jedna třída dětí,“ uzavřela Kouřilová. -nov-

odebírejte přes RSS