Skončil 2. semestr univerzity třetího věku. Chodilo 33 lidí

20. 4. 2016 · 2 minuty čtení · 3 fotografie
Už dávno nejsou školou povinní, přesto se rozhodli do lavic zasednout znovu. Proto, aby procvičili paměť, dozvěděli se něco nového, proto, aby neseděli sami doma. Třiatřicet seniorů se jednou za 14 dní scházelo v městské knihovně. Rozhodli se studovat virtuální univerzitu třetího věku. Ve čtvrtek 14. dubna se konala poslední lekce druhého semestru.
„Virtuální univerzita třetího věku funguje tak, že ze Zemědělské univerzity v Praze nám poskytnou k promítání přednášku. Po jejím zhlédnutí vypracujeme společně test a další test pak musí zvládnout ještě každý sám doma,“ vysvětlila knihovnice Jitka Horáková.
Studenty na konci semestru čeká ještě souhrnný závěrečný test ze všech šesti lekcí. Zápočet tak zadarmo rozhodně nedostanou. Přesto podle knihovnice úspěšné absolvuje většina z nich.
„Tématem prvního semestru byla čínská medicína v našich zahrádkách. Teď máme genealogii, o kterou je velký zájem. Počet účastníků nám narostl z 15 na 33. Věřím, že nám studenti zůstanou věrní i nadále. Rádi také přivítáme nové uchazeče,“ uvedla Horáková.
Každý semestr je věnován jednomu tématu a nenavazuje na ten další. Zájemci se tak mohou přidat kdykoliv. Tématem dalšího bloku přednášek, který začne v září, bude využití a zpracování jedlých a léčivých hub. Tuto látku si zvolili studenti sami.
„Ti studenti, kteří chtějí dosáhnout závěrečné promoce v Praze, musí zvládnout všech šest semestrů. Budeme ve virtuální výuce ale pokračovat dál, aby i ti, kteří přistoupili později, měli možnost absolvovat,“ vysvětlila knihovnice.
Virtuální univerzita třetího věku je určena hlavně pro seniory, zapojit se ale mohou například i nezaměstnaní nebo tělesně postižení.
„Mně zemřel manžel a byla jsem pořád sama doma. Přednášky jsou velice zajímavé. Vůbec nelituji, že jsme se zúčastnila. Moc se mi to líbí,“ pochvalovala si Jana Nečasová z Křepic.
„Přihlásil jsme se jednak proto, že chci vědět, kdo byli moji předci. Jednak proto, že se chci dozvědět něco o historii, a také proto, abych si trochu procvičil paměť. Protože jak člověk stárne, paměť ztrácí svou schopnost. A tady tím se člověk naučí věci, které dřív neuměl,“ svěřil se student Jaromír Pokorný z Hustopečí.
„Určitě se studenti dozvědí mnoho zajímavého. Každopádně nezakrní, protože musí přemýšlet. Ale taky jde o sociální kontakt, dojdou mezi lidi, popovídají si spolu, netrčí doma. Kdo chcete být aktivní, přijďte mezi nás,“ vyzvala Horáková.
Sledujte reportáž v Hustopečském magazínu č. 349, vychází v pátek 22. dubna 2016. 
(Text a foto: Jana Rozková)


odebírejte přes RSS